DOLAR 17,9140 -0.05%
EURO 18,3330 0.24%
ALTIN 1.016,930,48
BITCOIN 424126-3,55%
Adıyaman
35°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Türkiye Cumhuriyeti’nin 94. Yıldönümü Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 94. Yıldönümü Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı

ABONE OL
29 Ekim 2017 17:03
Türkiye Cumhuriyeti’nin 94. Yıldönümü Büyük Bir Coşkuyla Kutlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

İstiklal Harbinin kutsal dirilişinde şekillenen ve tüm dünyaya aziz milletimizin bağımsızlığının haykırıldığı Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 94. Yıldönümü, tüm yurtta olduğu gibi Adıyaman’da da büyük bir coşkuyla kutlandı.

cumhuriyet bayramı 9

Tüm yurtta olduğu gibi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları Adıyaman’da da start aldı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 94. Yıldönümü etkinlikleri Adıyaman Valiliği bahçesindeki Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başladı.

Tüm yurtta kutlamalarına başlanan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Adıyaman’da Vali Nurullah Naci Kalkancı’nın Valilik Makamında tebrikatları kabulü ile devam etti. Tebrikat Töreni sonrası 29 Ekim kutlamaları, havanın yağışlı olması nedeniyle Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Kapalı Spor Salonunda düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhuriyetin 94. Yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajı okundu.

Her kesimden büyük ilgi gösterilen kutlama töreni, Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı’nın konuşmasıyla devam etti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde milletimizin ölüm kalım savaşının zaferle sonuçlandığı ve tüm dünyaya aziz milletimizin bağımsızlığını haykırdığı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 94. Yıldönümünü kutlayarak konuşmasına başlayan Vali Nurullah Naci Kalkancı, “Bizler hürriyete âşık bir milletiz. Tarih boyunca hiçbir zaman boyunduruğa girmedik. Hep hür yaşadık. Hep hür yaşayacağız. Bağımsızlık bu büyük milletin karakteridir. Ve bu karakterini kaybetmeyecektir. İstiklal Harbimiz, bizim bağımsızlık tutkumuzun şeref tablosudur. Bitti denilen, yenildi denilen millet, Mustafa Kemal Paşa’nın liderliğinde dimdik ayakta olduğunu dünya âleme ispat etmiştir. Türk milleti asla yenilmemiştir ve asla yenilmeyecektir. İstiklal için, İstiklal Harbi’nde nasıl binlerce şehit vermişsek, gereği halinde bugün de hiçbir vatan evladı şehit olmaktan çekinmeyecektir. Bağımsızlığın bedelini bu millet dün de kanıyla ödedi. Bugün de kanı ile ödemekten sarfı nazar etmez”dedi.

Cumhuriyet, İstiklal Harbimizin, bu “kutsal dirilişin” ateşinde şekillenmiştir diyen Vali Nurullah Naci Kalkancı “Cumhuriyet, millet ve devlet olarak bizim bağımsızlık istek ve irademizin nişanesidir. Ama sadece bununla da sınırlı değildir. Bencil bir mücadele ve kazanım da değildir. Cumhuriyet, emperyalizme ve sömürüye karşı tarihteki en büyük kavga ve mücadeleyi taçlandırır. Emperyalist devletlerin zalim pençelerine düşen bütün mazlum milletlerin istiklal meşalesidir. Bağımsız bir millet olarak bağımsız bir vatanda yaşamak uğruna binlerce şehidimiz kara toprağa düşerken aynı zamanda bütün mazlumların haysiyetini savunmuştur. Esir milletlere örnek olmuştur. Esaret altına düşmenin ve esir yaşamanın kader olmadığını ispatlamıştır”ifadelerini kullandı.

Vali Kalkancı konuşmasının devamında; “Hürriyetimiz, milletimizin cesaretine emanettir. Dün böyleydi. Bugün de böyledir. Harici düşmanlar gibi dâhili düşmanlar da milletin cesur göğsüne çarpıp paramparça olacaklardır ve olmuşlardır. 15 Temmuz gecesi bu hakikati bir kez daha göstermiştir. Yiğit ve kahraman Adıyamanlılar vatan hainlerine karşı çıkarak ihanete yüreğini ve bedenini siper etmiş ve ebediyen dönmemek üzere hainleri tarihin karanlığına gömmüştür. Hain Fetöcü çete, Başkomutanımız Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın liderliğinde ve milletin cesareti karşısında acı bir yenilgiyi tatmıştır. Bu karanlık çete çok hesaplar yapmış, çok sayıda karanlık tezgahlar kurmuş. Ama bir şeyi unutmuş. O da bu milletin cesareti ve gücü. İşte o noktada bütün hesapları yer ile yeksan oldu. Şimdi bu ihanetlerinin hesabını adil ve yüce yargı önünde veriyorlar ve sonucunda hak ettikleri cezayı çekecekler”dedi.

İçimize fitne fesat sokmak isteyenlerin, nifak tohumu ekmek isteyenlerin hiç şansının olmadığını vurgulayan Vali Nurullah Naci Kalkancı, “Bu kötü niyet sahipleri hep hüsrana uğramıştır ve uğrayacaktır. Her tür musibet ve hain teşebbüs milletimizin birlik ve beraberliğinin muhkem seddine çarpacak ve yok olacaktır. Türk milleti ve devleti güçlüdür. Bugün bizler de sadece vatan sathında değil, bölgemizde ve tüm dünyada asil bir milletin evlatları olmanın gereğini layıkıyla yerine getiriyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak biz ilk günden beri vicdan ve hamiyetin timsali olduk. Kimin ne hali varsa görsün demedik. Çocukları ve kadınları bombaların ve mermilerin dehşetine terk etmedik. Milyonlarca Suriyeli kardeşimize Ensar olduk. Onlara kapımızı, evimizi ve kalbimizi açtık. Ve bütün bu gayretlerimiz için millet olarak hiçbir zaman da yüksünmedik.  Zahmet ve mihnet hissetmedik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, “Tarihini bilmeyen milletler yok olmaya mahkûmdur.” der. Ve yine bu milletin çocuklarının ecdadını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacağını işaret eder. Tarih, boş bir bilgi değildir. Tarih Devletin ve Milletin hafızasıdır. Tarihimizi çok iyi bilmeye, ondan gereken dersleri almaya mecburuz. Tarihimizin son iki asrı sayısız derslerle doludur. Özellikle İstiklal Harbimizin bu tarihte özel bir yeri vardır. Genç nesillerimiz İstiklal Harbimizin her noktasını, her kahramanını çok iyi öğrenmelidir. Bu anlamlı günde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen 15 Temmuz’da ve son yıllarda terörle mücadelede yitirdiğimiz yiğitlerimizive bütün şehit ve gazilerimizi rahmetle, şükranla anıyorum”dedi.

Vali Nurullah Naci Kalkancı’nın günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından, Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen kompozisyon, şiir, resim ve sportif yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Vali Kalkancı ve protokol üyeleri tarafından madalya ve sertifikaları ile çeşitli hediyeler verildi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı programı, Halkoyunları Ekibinin gösterilerini sunmaları ve öğrencilerin şiir okuması ile son buldu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına Vali Nurullah Naci Kalkancı, Garnizon Komutanı Albay Davut Kulalar, Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Ferdi Tatlı, Vali Yardımcıları, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, Siyasi Parti Başkanları, kamu kurum ve kuruluşların amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, askeri erkan, şehit aileleri ve gaziler ile vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP