DOLAR 18,1937 -0.01%
EURO 18,2490 0.36%
ALTIN 1.008,21-0,73
BITCOIN 359103-2,38%
Adıyaman
36°

AÇIK

19:48

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Tütün Platformu Tütün Konusunun Çözüleceğinden Emin

Tütün Platformu Tütün Konusunun Çözüleceğinden Emin

ABONE OL
17 Şubat 2017 19:04
Tütün Platformu Tütün Konusunun Çözüleceğinden Emin
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Baro Başkan Yardımcısı ve Tütün Platformu Sözcüsü Abdurrahman Tutdere,Ankara’da bakanlar ve milletvekilleriyle beraber gerçekleşen tütün toplantısını umut vereci olarak yorumladı.

Tütün Platformu Tütün Konusunun Çözüleceğinden Emin 1

Adı Çelikhan tütünü olan ancak, bölgede ve Türkiye’nin birçok yerinde üretilen sarmalık kıyılmış tütüne çözüm bulunması için 5 bakan ve 4 Adıyaman Milletvekili bir araya gelerek soruna çözüm bulmasına ise Tutdere “Bakanların bu konuda bir arada toplanması umut vericidir. Tütün platformu başta olmak üzere sivil toplum kuruluşları ve diğer platformların da görüşleri alınarak yasal anlamda çözüm bulunması gerekiyor. Bundan sonra da üreticimiz rahat nefes alır. Tütün üreticimiz kaygılıdır. Adıyaman tedirgindir.”dedi.

Tütün Platformunda da birçok kez tütün konusunu dile getirdiklerini aktaran Tutdere Adıyaman son günlerde hem basında hem de ulusal basında çıkan haberlerle tekrar gündem oldu. Tütün meselesi Adıyaman için bir vazgeçilmezdir. Daha önceki tütün platformu olarak yapmış olduğumuz çalışmalarda da defalarca bunu dile getirdik. 2009 yılından buyana yerel dinamikler boyutunda çalışmalar yapmamıza rağmen maalesef tütün sorunu ortada bütün çıplaklıklarıyla duruyor. Bugüne kadar siyasilerimiz, hükümet temsilcilerimiz de bu sorunun yasal bir güvenceye kavuşturulması adına herhangi bir çalışma yapılamadı. İstediğimiz şekilde tütünün ticaretinin geleneksel olarak yapılması noktasında yasal bir kimliğe maalesef kavuşmadı. Geçen günlerde sayın İçişleri Bakanımızın Trabzon’da yapmış olduğu bir konuşmayla tekrar Adıyaman’da yetiştirilen sarmalık tütün tekrar gündeme gelmiş ve bu Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Geçen hafta bakanımızın Adıyaman’a yapmış olduğu ziyaretle tekrar gündeme geldi. Bakanımız “ben teröre karşıyım, tütüne karşı değilim” şeklinde ifade kullanmışsa da bu Adıyaman’ın tütüne karşı sorunun çözüme kavuşacağı anlamına gelmiyor. Burada herkesin bilmesi gereken husus ise Adıyaman’da tütünün geleneksel hale gelip çiftçinin tekrardan bu konuda rahat nefes alabilmesi için mutlaka parlamentoda 4737 sayılı yasada değişiklik yapılması zaruridir. Bu değişiklik yapılmadığı sürece bu işin sadece sözlemde kalması olur. “şeklinde konuştu.

Adıyaman’da yaklaşık 300 bin kişinin geçimini tütünle sağladığını belirten Tutdere tütün üreticilerine seslenerek “çiftçilerin kendi haklarına sahip çıkmaları” gerektiğinin altını çizdi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP