DOLAR 15,4834 0.02%
EURO 16,1338 0.03%
ALTIN 901,550,00
BITCOIN 4831424,77%
Adıyaman
24°

AÇIK

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tütün Yasasına Sert Tepki

Tütün Yasasına Sert Tepki

ABONE OL
1 Ekim 2017 16:15
Tütün Yasasına Sert Tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya milletvekili Veli Ağbaba, meclise getirilen tütün yasağı yasasına tepki gösterdi.

tutun yasagina tepki def9e33b5155c9bc5e70 1

Hükümetin meclise gönderdiği  torba yasaya tepkiler devam ediyor. Başta motorlu taşıtlar vergisi zammı olmak üzere torba yasanın zamları tartışılırken, Adıyaman ve Malatya’da binlerce tütün üreticisi torba yasada tütün üretimi ve satımını yasaklayan madde ile şok oldu. Adıyaman ve çevresinde yetiştirilen sarmalık tütün için yasal düzenleme beklenirken, torba yasa ile tütünün tamamen yasaklanması büyük tepki topladı.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Binlerce üreticiyi açlığa, yoksulluğa mahkum etmek istiyorlar. Yapılan düzenlemeyi kabul etmek mümkün değil” dedi.

 

– TÜTÜN ÜRETİCİSİNE ‘ÖLÜN’ DİYORLAR

AKP Hükümetinin üreticiyi hep üvey evlat olarak gördüğünü belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Torba Yasa ile tütünün ipinin çekildiğini belirtti.

 

Torba yasa düzenlemesi ile ‘ Makaron veya yaprak sigara kağıdına ticari amaçla sarmalık kıyılmış tütün doldurulması, satılması, bulundurulması ve nakledilmesi yasaklanacağını,bunları satanlara, satışa arz edenlere, bulunduran veya nakledenlere 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası verileceğini,sarmalık kıyılmış tütün üretenler ile satan, satışa arz eden, nakleden veya bulunduranlara 5 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası uygulanacağını kaydeden Ağbaba, “Tütün Adıyamanlı üreticinin mazot parası,evlenecek kızın çeyiz parası, hastanın ilaç parasıdır. Tütün Adıyaman’ın yaşama kaynağıdır. Son yıllarda kayısı para etmediği için başta Doğanşehir ve Akçadağ olmak üzere Malatya’da da çok sayıda üretici tütüne yönelmiştir.Bu gerçek bilinmesine rağmen torba yasaya eklenen madde ile  Adıyaman ve Malatya’da binlerce tütün üreticisine ‘ölün’ denilmektedir” dedi.

 

– AKP, HERŞEYİ TERSTEN ANLIYOR

“Çaya, fındığa teşvik verip, tütün üreticisine hapis cezası vermek ,yaklaşık 100 bin kişi işinden ekmeğinden etmek insafsızlıktır” diyen Ağbaba, “Oysa kaçak sigarayla baş edebilmenin en gerçekçi ve sağlıklı yolunun yasal yollarla tütün üretiminin sağlanması, üretimin teşvik edilmesidir. AKP Hükümeti her şeyi tersten anladığı için üretimi teşvik etmek yerine yasaklama yolunu seçiyor. Binlerce üreticiyi açlığa ve yoksulluğa mahkum ediyor. Bir hükümet yetkilisi de çıkıp tütün üretimini neden yasakladığını açıklamıyor.Bu tavrı anlamak mümkün değil”ifadelerini kullandı.

 

– YABANCI ŞİRKETLER İSTEDİĞİ İÇİN ÜRETİMİ YASAKLIYORLAR

AKP Hükümetinin kendi üreticisini görmezden gelip uluslararası şirketlerin isteklerini yerine getirdiğini kaydeden Ağbaba, “Torba yasa içerisine gizledikleri bir madde ile dünyada sadece bir firmanın üretip sattığı dumansız sigaraya onay veriliyor.Torba yasaya “Sigara ve diğer tütün mamulleri kategorisine girmeyen yeni tütün mamulleri” ifadesi eklenerek “yeni tütün mamullerinin” hem Türkiye’de üretilmesine hem de bu ürünü üretenlerin yurt dışından ithalat yapmasına izin veriliyor.Dumansız sigara cihazını dünyada sadece bir yabancı sigara şirketi üretiyor. Yani AKP hükümeti bir uluslar arası sigara firmasını mutlu etmek için binlerce tütün üreticisini açlığa mahkum ediyor. Torba yasa bu şekilde yasalaşır ise TBMM bir şirket için hazırlanmış maddeyi onaylayarak kendi tütün üreticisini yok edecektir.”diye konuştu.

 

– MECLİSTE SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ

Ağbaba, şöyle devam etti:

 

“Madde mutlaka torba yasadan çıkarılmalı, Adıyaman ve Malatya’da tütün ekimi yapan binlerce üreticinin kaygılarına son verilmelidir.Yasa mecliste görüşülürken tütün üreticilerimizin yanında olacağız, yasanın meclisten geçmemesi için sonuna kadar mücadele edeceğiz”

 

– BU YASAĞA SESSİZ KALMAK, ADIYAMAN’A İHANETTİR

 

Avukat Zeynep Saya ise şunları söyledi:

 

“Herkesin bir derdi var; kiminin ekmeği bayat, kiminin pırlantası ufak ama bizim gibi Irgat Şehirin insanlarının ekmeği/ekmek teknesi olan tütün, büyük Sigara Kartelleri için çalınmak isteniyor. Bunu sağlamak için Torba yasa tasarısı gündemde. Karşı gelenler sadece ekonomik yaptırımlarla para cezalarıyla değil 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ile karşı karşıya kalma tehdidi altında. Biz Adıyaman’lılar varlığı da yokluğu da bilir,cefayı sonuna kadar çeker, vefayı fazlasıyla öderiz. Büyük şeylerde gözümüz olmaz, küçük şeylerle mutlu olmayı biliriz. Rızkı veren Hüda’dır der kula minnet eylemez, gece gündüz çocuğundan çoluğuna, nüfusumuzun yüzde doksanı güneşten önce uyanıp tütün tarlalarında  zulme inat türküler söyleyerek, rızkımızı ararız. Bizim geceleri görseniz çıldırırsınız, uykusuzluk ve yorgunluktan sujınlar elimize batar, sessiz duvarlar üstümüze yıkılır. Ama arada çakan yıldırım ve gök gürültüsünden korksakta yinede severiz, çünkü insanlara gerçek güç ve kuvvetin kimde olduğunu hatırlatır.Ama ekmegimize/tütünümüze göz diken Sigara kartellerinden çocuklarımızın geleceğini koruyamayız.Biz korkuyu Kerbela’da, davamızı divanda bıraktık ama alternatif ürüne hala geçilememiş ilimizde tütün hayattır. Tütün elimizden alınırsa, güneşimiz batar. Halbuki bu güneş bizim için de doğacağına söz vermiştir.”

 

– BU KARABASAN GİBİ ÜZERİMİZE ÇÖKTÜ

 

“Bizler yere düşen ekmeği hemen yerden alıp üç kere öpen halkın çocuklarıyız Rızkın kıymetini biliriz” diyen Saya, “Bu tütüne ilişkin torba kanun tasarısı Adıyaman’ımızın üstüne karabasan gibi çöktü ama biz biliyoruz ki bulutlar gelir gider, gökyüzü baki kalır.  Çünkü bütün Adıyaman’lıların önce Adıyaman, önce Adıyaman tütün üreticileri diyerek demokratik haklarını kullanarak farkındalık yaratacaklarına ve baskı oluşturarak bu haksız torba tasarının Parlemontodan geri çekilmesini sağlayacaklarına olan inancımız tamdır. İlimizin insanları kendi nefislerinin çobanı olmak zorundadır, rızkı serbest bıraktığımız için şeytanlaşmış Sigara kartellerinin iştahı fazlasıyla kabarmış  durumda. Herkes herşeyi biliyor ama kalp kör olduktan sonra gören göz neylesin?Bu tasarıya sessiz kalmak yaşadığımız şehre ihanettir.” şeklinde konuştu.

 

 

 

PHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP