DOLAR 17,9140 -0.05%
EURO 18,3330 0.24%
ALTIN 1.016,930,48
BITCOIN 427699-0,11%
Adıyaman
36°

AÇIK

04:05

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tütünün Önü Açılıyor

Tütünün Önü Açılıyor

ABONE OL
20 Ekim 2017 17:35
Tütünün Önü Açılıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Adıyaman Tütün Platformu Başkanı Avukat Abdurrahman Tutdere, tütünün önünün açılacağını söyledi.

Tütünün Önü Açılıyor

Tutdere, yaptığı açıklamada, Adıyaman’ı son birkaç haftadır meşgul eden Torba Kanundaki tütüne ilişkin hükümlerin görüşülmesinin plan, bütçe komisyonunda tamamlandığını ifade etti.

 

Plan, bütçe komisyonunda özellikle tütünle ilgili olan 68. ve 69. maddelerde hükümet tarafından verilen önergelerle ciddi anlamda tasarının değişikliğe uğradığını bildiren Tutdere, “Şuanda plan, bütçe komisyonunun tutanaklarına baktığımız zaman özellikle 69. Maddede bütün ceza hükümlerinin torba yasadan çıkarıldığını memnuniyetle görmekteyiz. Ceza konusunda önceki, şuandaki haliyle eylemler, şimdiki haliyle kalacak şekilde teklif edilmiş bulunuyor. Şuandaki 4133 sayılı yasadaki mevcut düzenleme sarmalık, kıyılmış tütünün ticaretine ilişkin idari para cezalarının aynı şekilde devamı yönünde komisyondaki tasarıda geçmiş bulunmaktadır”dedi.

 

-ADIYAMAN TÜTÜNCÜLÜĞÜNÜN ÖNÜ AÇILACAK

 

Adıyaman tütüncülüğünün önünün açılacağını vurgulayan Tutdere, şunları kaydetti:

 

“Ayrıca sarmalık kıyılmış tütünle ilgili şahsi 50 kilograma kadar tüketim, yine aynı yasada muhafaza ediliyor. Bunun dışında 68. Maddeye gerçekten komisyonda verilen teklifle çok ciddi anlamda bir değişiklik görmekteyiz. Özellikle 6. Maddeye eklenmek istenen 10. Fıkrada tek başına içim özelliği olan tütün üretim merkezlerindeki üreticilerin birlikte kurdukları kooperatifler aracılığıyla tütün üst kurulundan yetki belgesi alarak, sarmalık kıyılmış tütünün ticaretini yapma, satma ve paketleme işlemlerini yapması düzenlenmiş bulunuyor. Bu haliyle bu maddedeki değişiklik, Adıyaman tütüncülüğünün önünü açacaktır”

 

-GENEL KURULDA BEKLENTİMİZ VAR

 

Genel kurulda da bir beklentilerinin olduğunu bildiren Tutdere, “Ancak bizim genel kurulda talebimiz; bu 6. Maddeye eklenen değişikliğin yanında özellikle üretici kooperatiflerinin, küçük işletmelerin, üreticilerin kendi ürettikleri mahsullerin, rahat bir şekilde piyasaya arz edebilmeleri için tesis kurmaya yönelik yönetmelikte tam ve yeni makineler şartının da çıkartılmasının daha doğru olacağını düşünüyoruz. Bu konuda bizler parlamentoda teklifle yeni teknoloji ibaresinin kanundan çıkartılması için hem milletvekillerimize hem de diğer bölge milletvekillerine çalışmalarımızı, taleplerimizi ileteceğiz. Bunun yanında yine bu teklifteki eğer düzenlenmesi genel kurulda düzgün bir şekilde buna da bir yol verirlerse, özellikle 5607 sayılı kaçakçılıkla mücadele kanununun 3. Maddesinde tütün ticaretine ilişkin olan cezai hükümlerin sarmalık tütüne uygulanmaması için orada da bir değişiklik yapılarak, sarmalık tütün ticareti hariç ibaresi eklenmek suretiyle sarmalık tütünün orada cezai müeyyideden kurtulması çok doğru olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

-ADIYAMAN’IN YÜKSELTTİĞİ SES, KOMİSYONDA SES GETİRDİ

 

Adıyaman’da yapılan demokratik mücadelenin komisyonda ses getirdiğinin altını çizen Tutdere, şöyle konuştu:

 

“Genel olarak bir bütün halinde baktığımızda özellikle Adıyaman’daki tütüncülerin yapmış oldukları basın açıklamasıyla birlikte Adıyaman’ın bütün sivil toplum örgütlerinin, her kesimin biraraya gelerek yükselttikleri demokratik sesin, bütçe, plan komisyonunda ses getirdiğini, Adıyaman milletvekillerimizin de katkısıyla ciddi anlamda tasarının değişikliğe uğradığını bizler memnuniyetle görmekteyiz. Adıyaman Tütün Platformu olarak, bu itiraz ettiğimiz noktalarda da gerekli düzenlemelerin genel kurulda yapılacağına inanıyoruz. Bu konuda da bizler, mücadeleyi, genel kurulda bu yasa tasarısı yasalaşıncaya kadar da milletvekillerimizle beraber, bütün sivil toplum örgütleriyle beraber, bu hukuk mücadelesini, demokratik mücadeleyi, sonuna kadar sürdüreceğiz”

 

-VATANDAŞLAR RESMİ AÇIKLAMALARI TAKİP ETSİNLER

 

Vatandaşların resmi açıklamaları takip etmesi gerektiğini vurgulayan Tutdere, “Sosyal medyada konuyla ilgili bilgisi olan, olmayan herkes açıklama yapıyor. Benim buradan çağrım; konuyla ilgili resmi açıklamalara itibar etmeleri, bu konuda özellikle milletvekillerimizin veya bu konunun önderliğini yapan Ziraat Odasının, yürütme kurulunun, açıklamalarına itibar etmelerinin daha doğru olacağını düşünüyorum. Çünkü bilinçli olarak bu konuda, ortamı sulandırmaya çalışan farklı insanlar ve kesimlerin olduğunu üzülerek görmekteyiz. Tabi herkes şahsi düşüncesini yapmakta serbesttir, ancak böyle bir hassas konuda, herkesin daha duyarlı, daha sorumlu davranması Adıyaman’ın faydasınadır” şeklinde konuştu.

PHA

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP