DOLAR 18,1280 0.03%
EURO 18,0756 -0.04%
ALTIN 1.016,00-0,17
BITCOIN 3903941,69%
Adıyaman
35°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Tüzmen: Hükümet, bugüne kadar yaptıklarıyla Türkiye’nin dünya ekonomisinde ilk 2

Tüzmen: Hükümet, bugüne kadar yaptıklarıyla Türkiye’nin dünya ekonomisinde ilk 2

ABONE OL
1 Mart 2006 15:09
Tüzmen: Hükümet, bugüne kadar yaptıklarıyla Türkiye’nin dünya ekonomisinde ilk 2
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ktuzmen(CİHAN)Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, hükümetin bugüne kadar yaptıklarıyla, Türkiye’nin dünya ekonomisinde ilk 20 içinde yer almasını sağladığını söyledi. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)’nin Adıyaman’da düzenlediği toplantıya katılan Bakan Tüzmen, Türkiye’nin son yıllarda etrafındaki sıkıntılı ülkelerle yaptığı çalışmalar neticesinde çok düşük seviyelerdeki ihracatın bugün ülke ihracatı içinde yüzde 30 oranlarına çıktığını ifade etti. Tüzmen, “Bütün Güneydoğu illerinde ihracat 2005 yılında yüzde 40 ile 50 arasında artmıştır. Türkiye, buralardan ayağa kalkacaktır. Adıyaman gibi iller bizim için büyük önem taşıyor. Tarım ihracatı, Türkiye ihracatı içinde çok düşük bir paya sahip. Bu rakamlar bize yakışmıyor. 73 milyar dolarlık ihracat rakamı içinde tarımın payı 10 milyar dolar civarındadır. Oysa Türkiye’nin potansiyeli bunun kat be kat üzerindedir. Bizim hedefimiz, İstanbul’u marka ve moda menkazi haline getirip, üretim faaliyetlerini de Anadolu’ya kaydırmaktır. Türkiye için t’ler çok önemlidir. Bunlar; tekstil. taşımacılık, tarım, turizm’dir” dedi.

Başbakanlık’ta, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün biraraya gelen tekstilcilerin sorunlarıyla ilgili konuşan Bakan Tüzmen, bu toplantının olumlu sonuçlandığını, önümüzdeki hafta sektör temsilcileriyle biraraya gelip, buradan çıkan sonuçları da Bakanlar Kurulu’nda görüşerek, kamuoyuna duyuracaklarını söyledi. 3 yıl içinde ihracatın katlandığını vurgulayan Tüzmen, ihracatçıları ‘azap askerleri’ olarak yorumladı. İhracatçıların sıkıntıları olduğunu bildiklerine dikkat çeken Tüzmen, “Bu azap askerleri 3 yılda çok büyük gayretler göstererek ihracatı 2’ye katlamışlardır. Türkiye’nin ihracattan başka çıkış yolu yoktur. Ben her zaman ihracatçıların yanında olacağım” diye konuştu.

Kürşad Tüzmen, yaptıkları değerlendirmede, teşvikten en iyi yararlanan ilin Adıyaman olduğunu, teşviklerle birlikte bu ilde 2 bin kişiye istihdam sağlandığını söyledi. Kendisinin eski politikacılar gibi yerine getirmeyeceği sözü vermek istemediğini, ancak yapabileceğini söylemek istediğini ifade eden Tüzmen, Adıyaman’a ‘Mobil Gümrük Merkezi’ kurarak, burdaki ihracatçıların sıkıntılarına çözüm getireceklerini belirtti.

Tüzmen, ihracatçıların sorularını da cevaplandararak, “Tüm vergilere karşıyım, vergilerin küçülmesinden yanayım. Dün yapılan toplantıda, KDV’nin yüzde 18’den 8’lere indirilmesi gibi bir çalışma da var. Yüksek vergi ve ÖTV’ler kaçakçılığı artırıyor, vergi kayıplarına sebep oluyor” şeklinde konuştu.

Bakan Tüzmen, kendisine sorulan EGS Holding ile ilgili bir soruya da, “Ben bunun daha önce cevabının vermiştim, yine de söylüyorum; aynı şey bugün de olsa yine imza atarım. Sayın Abdüllatif Şener ile kabine arkadaşlarım ile hiç bir sorunumuz yok. Kabine arkadaşıyız. İstifayı gerektirecek birşey yaptığıma inanmıyorum” şeklinde cevap verdi.

Kürşad Tüzmen, ayrıca, geçen ay Çin’de yapılan bir toplantıya katıldığını ifade ederek, şöyle dedi: “Daha önce bu toplantılara katıldığımızda, toplantıya katılan bakanlarla görüşmek için randevu alıp sıraya giriyorduk, ama bu sefer katıldığım toplantıda yabancı ülkelerin 22 bakanı benimle görüşmek için randevu alıp sıraya girdiler. Bu insanlar benim kara kaşıma, kar gözüme hayran değiller, bu insanlar ülkenin ekonomideki başarılarına bakarak benimle görüşmek istiyorlar. Bu ülkeler arasında Almanyası. Fransası da vardı.”

 

görüntü dökümü

 

tüzmenin istifa ile ilgili soruya cevabı – 0.2.11.40 – 0.2 – 12.30

azap askerleri sebenzetmesi: 1.59.40 – 0.2.00.30

istanbulun moda merkezi olması yorumu: 1.57.50 – 1.58.30

beşbekenle toplantı: 1.50.00 – 1.50.50

güneydoğu ihracat: 1.42.00 – 1.42.20

türkiyenin komuşuladıyla ihracı: 1,40.00 – 1.41.00

yabancı bakanların tüzmendan randevu tamlebi: 1.52.00 – 1.53.00

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP