DOLAR 18,1699 0.01%
EURO 18,1252 -0.21%
ALTIN 1.014,57-1,12
BITCOIN 366885-6,10%
Adıyaman
31°

AÇIK

04:44

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ünlü Tarihçi “Ecdat Yadigarı Binanın Adı Değişsin”

Ünlü Tarihçi “Ecdat Yadigarı Binanın Adı Değişsin”

ABONE OL
30 Kasım 2018 18:29
Ünlü Tarihçi “Ecdat Yadigarı Binanın Adı Değişsin”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Adıyamanlı ünlü tarihçi Doç. Dr. Murat Gökhan Dalyan, Vali Halil Işık Kültür ve Sanat Evinin isminin değişmesi talebinde bulundu.

nlü Tarihçi “Ecdat Yadigarı Binanın Adı Değişsin” SÜRMANŞET 1

Avrupa Birliği Kültürel Mirası Destekleme Hibe Programı çerçevesinde 2004 yılında projesi, 2006 yılında da ihalesi yapılarak işe başlanan Vali Halil Işık, Kültür ve Sanat Merkezi 351 bin euro’ya mal oldu. Projeye Avrupa Birliği’nden 230 bin euro, Adıyaman Valiliği İl Özel İdaresi’nden de 121 bin euro destek sağlandı. Bina, kültür ve sanat evi olarak kullanılıyor.

Eski Askerlik Şubesi, 2008 yılında Adıyaman İl Genel Meclisi tarafından alınan kararla  kültür ve sanat evinin isminin Vali Halil Işık Kültür ve Sanat Evi olarak değiştirilmişti.

Adıyamanlı ünlü tarihçi Doç. Dr. Murat Gökhan Dalyan, kışlasın adının değişmesi gerektiğini savunarak “Adıyaman Cumhuriyet Dönemi Eski Askerlik Şubesi /Osmanlı Dönemi 4. Ordu Hısn-ı Mansur Tabur Kışlası, 1863 Tarihinde Adıyaman’ın Samsat, Kahta, Yerli ve Tokaris Ağalarıyla birlikte sürekli eşkıyalarca tahrip edilmesi üzerine bunların zulmünden bıkan Adıyaman halkı tarafından bütün masrafları devletten bir kuruş dahi alınmadan müslim-gayrimüslim ahalice karşılanarak iki kat olarak yaptırılmıştır. Böylece eşkıyaların ve ağaların saldırısından kurtulacağı umulmuştur. Osmanlı Tarihinde pek fazla bir örneği olmayan Fakir halkın sırtında emeğiyle taş taşınarak yapılan ve adı” Hısn-ı Mansur Asker Kışlası” olmayı hak eden ve restorasyonu aslına uygun yapılmayan bu tarihi binamıza tarihsel katkısı olmayan Halil Işık’ın adının verilmesi tarihsel gerçeklere ve Adıyaman halkının ecdadına saygısızlıktır. Eğer illaki bu valinin adı verilecekse modern bir binaya verilsin. Ecdat yadigarı bu binanın adı değiştirilmesi gerekir yetkililerimize saygıyla duyurulur.” İfadelerini kullandı.

“BİNANIN ADI HISN-I MANSUR KIŞLASI HALİL IŞIK KÜLTÜR EVİ OLSUN”

Dalyan,  binanın adının Osmanlı arşivinde “Hısn-ı Mansur Asker Kışlası” ve “Hısnı Mansur Kışlası ” olarak geçtiğini ifade ederek,” Bkz. Osmanlı Arşivi, A.}MKT.MHM. 320/37. Halil Işık’ı yeni modern binalarımızdan birine koyabiliriz ama zaten adı olan ve halka ait bir binaya olmamalı… konsa da halka yani sahibine sorulmalı… İllaki Halil Işık’a jest yapacaksanız o zaman Hısnı Mansur Kışlası Halil Işık Kültür Evi ” şeklinde olmalı” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP