DOLAR 18,2116 0.12%
EURO 18,2866 -0.1%
ALTIN 997,96-0,26
BITCOIN 361924-1,92%
Adıyaman
33°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Vali Demirtaş “Adıyamanlılara Minnettarım”

Vali Demirtaş “Adıyamanlılara Minnettarım”

ABONE OL
10 Haziran 2016 18:42
Vali Demirtaş “Adıyamanlılara Minnettarım”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

VAL RÖPp (3)Adana’ya vali olarak atanan Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Mercan TV Genel Yayın Yönetmeni Mustafa İlik’in sorularını yanıtlayarak, 4 yıllık görev süresini ve son izlenimlerini paylaştı.

Adıyaman’a ilk geldiğinde ne düşündü? Ne gibi projeleri hayata geçirdi? 4 yıllık görev süresince hangi projeleri hayata geçirdi? Ve Adıyaman’da ayrılırken, ne düşünüyor? Bütün bu soruların cevabı Adıyaman Valimiz Mahmut Demirtaş’ın vermiş olduğu özel röportajda.

“Adıyamanlının artık idareci, vali, kaymakam, doktor olmasını ve bu ülkeyi yönetmesini istiyorum”

Adıyaman’ın ilk görev yeri olduğunu ifade eden Vali Mahmut Demirtaş, sözlerine şöyle devam etti; “Adıyaman insanlarını ve yaşayanları tarif etmek çok zor. Adıyaman’ı anlamak için gelip Adıyaman’da yaşamak lazım. Ve bir Adıyamanlıyla arkadaş olmak lazım. Bana karşı Adıyaman halkının çok büyük bir sevgisi olduğu için şüphesiz buradan ayrılacağım için çok üzgünüm. Çok şükür Adıyaman’da 4 yılımız dolu dolu geçti. Vatandaşların problemlerini dinledik, problemlerini yerine getirmeye çalıştık. Göreve başladıktan hemen sonra çadır kentinin yerinin hemen tespit edilip, faaliyete geçilmesi söylenmişti.15 dakika burada oturduktan sonra sahaları tespit ettik. Şuanda Şanlıurfa yolunda 35 kilometre uzaklıkta olan bir yere 25 gün içerisinde alt ve üst yapısıyla, eğitim kurumlarıyla çadır kenti kurduk. O çadır kent benim içinde çok ciddi bir tecrübe oldu. 10 yıl mülkiye müfettişliği yaptıktan sonra tekrardan icranın başına geçmiştim. O iş bana çok ciddi güven verdi. 25 gün içerisinde 10 bin kişilik bir çadırkent kuruyorsunuz. Ve bu çadırkenti kurarken de sadece işin inşaat boyutuyla ilgilenmiyorsunuz, o çadır kentin kusursuz olmasını istiyorsunuz. Ve Türkiye’deki çadır kentlerin en huzurlusu olmasını istiyorsunuz. Yaptığımız incelmelerden sonra Türkiye’nin en güzel çadır kentini kurduk. Bu bana müthiş güven verdi.  Ayrıca Adıyaman’a ilk geldiğimde ilimizin problemlerini öğrenmek için brifing almıştım. Almış olduğum brifinglerde en önemli sorunlardan bir tanesinin de eğitim alanındaki problemler olduğunu görmüştüm. Adıyaman merkezde, köylerde ve Kahta ilçesinde çok ciddi anlamda derslik ve yurt ihtiyacı olduğunu görmüştüm. Ve bu 4 yıllık süre içerisinde bin 300 dersliği inşa ettik. Ve vatandaşlarımızın hizmetine sunduk.2 bin 402 kişilikte öğrenci yurdu yaptık. Bu pansiyonlar cumhuriyet tarihinden bugüne kadar yapılanlardan çok daha fazladır. Kendimize göre bir proje üreterek, “Bu çocuklar hem erdemli olsunlar, hemde başarılı olsunlar” dedik. Erdemli ve birey projesini ortaya koyduk. Bunun meyvelerini de almaya başladık.3 veya 4 yıl sonra bunun meyvelerini çok daha iyi alacaksınız. Bu projeyi uyguladıktan sonra üniversite sınavlarında 84 öğrencimiz tıp fakültesini kazanmışsa, 10’larca öğrencimiz mühendisliği kazanmışsa bu durum bizi mutlu ediyor. Ben Adıyamanlının artık idareci, vali, kaymakam, doktor olmasını ve bu ülkeyi yönetmesini istiyorum. Allah kısmet ederse başbakan olmalarını istiyorum. Bizim hedefimiz buydu. Eğitimde belirli noktaya geldik. Mevcut ihalesini yapacağımız yerlerin inşaatları da bitecek. 600’a yakın dersliğimizde biterse Adıyaman’ın eğitimle ilgili fiziki olarak problemi kalmayacaktır. Bu şekilde Adıyaman’da bir çığır açtık.”

“Benden sonra Adıyaman’a gelecek olan valimiz çok iyi bir validir”

Ziyaret çayı ve Beşpınar projelerine de değinen Vali Mahmut Demirtaş, “Beşpınar projesi konusunda şunları söylemek isterim. Adıyaman’a geldikten bir yıl sonra kalkınma bakanımız ilimize gelmişti. Beraber oturduğumuzda GAP bölgesinde yapmış olduğumuz istatistiklere göre bu bölgenin en fazla talep ettiği piknik alanlarının ve parklarının Adıyaman’da olduğu söylenmişti. Daha sonra böyle bir ihtiyacın olduğunu bende fark ettim. Vatandaşın bu yönde kaliteli bir hizmetinin olmadığını ve bu sebeple vatandaşların piknik yapmadıklarını gördüm. Vatandaşlarımız taşların üzerine bez sererek, bir ağacın altında piknik yapmaktalardı.  Nasıl ki, farklı illerde modern tesisler varsa Adıyamanlılarda bu hizmetlerden daha fazlasını hak ediyor. Bu sebeple Beşpınar alanına mesire alanını 4 etap yaptık. Bu projemizin 2. etabı bitti. 3. etabı çok hızlı bir şekilde devam ediyor.4. etabının da nasip olursa bu yıl ihalesi yapılacak ve proje devam ediyor. Bu yıl bitmezse gelecek yıl piknik alanı ve parkları hizmete açacağız. Bu alanda spor alanları, kamelyalar, araç park alanları, çeşmeler, yürüyüş yerleri, bisiklet alanları lavabolar var. Ayrıca ibadetlerin yapılacağı mescit alanları bu alanda yer almakta. Bu projeyi İstanbul’daki bir firmaya vermiştik. Zaten bu firma çok profesyonel bir firma. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, ilimize ilk geldiğinde eşiyle birlikte ilimize gelirken, ilimizdeki viyadük daha bitmemişti. Yani eski Kahta yolundan gelmiştik. Tam böyle tepeye doğru çıkınca Emine Erdoğan hanım efendi, “Vali bey burası çok iyi bir Dikmen Vadisi olabilir. Burayı çok güzel bir şekilde düzenleyebilirsiniz” demişti. O söz bize bir ivme verdi. Bizde, “Madem Cumhurbaşkanımızın eşi bunu görebiliyorsa bizlerinde bunları çok daha rahat bir şekilde görebilmemiz gerekiyordu” dedik.  Ve o sözler bizim için bir ışıktı.  O sözlerden sonra projeyi başlatmış olduk. İlimize gelecek olan yeni valimize 2002 yılından bu yana yapmış olduğumuz hizmetleri, devam eden işlerimizi, yapılacak olan ihaleleri, kısa, orta ve uzun vadede Adıyaman’ının problemlerinin neler olduğunu birer birer çıkarıyorum. Bu konuda arkadaşlarımla birlikte çalışmamız devam ediyor. Sayın valimiz göreve başlamadan önce email ortamında bu notları kendisine göndereceğim. Ve valimiz bu notları inceleyecek. Masasının başına da bu notlar olacak. Adıyaman’a geldiğinde bizim 4 yılda sahip olduğumuz, öğrendiğimiz ve bildiğimiz konuları 3 veya 4 günde sahip olacak. Bu şekilde yoluna devam edecek. Benden sonra Adıyaman’a gelecek olan valimiz çok iyi bir validir” diye konuştu.

“Akademisyenlerin gelip Adıyaman’da bu konuyu çok incelemeleri lazım”

İlimize yeni atanan yeni valimizi de çok yakından tanıdığını ifade eden Vali Mahmut Demirtaş, “Sayın valim mülkiye müfettişidir. Beraber 10 gün boyunca teftiş kurulunda çalıştık. Çok sevdiğim ve hemen hemen sürekli olarak görüştüğüm bir arkadaşımdır. Kendisi çok gayretli olduğu gibi bizim taşıdığımız bu bayrağı çok daha yükseklere taşıyacağını inanıyorum. Şimdiden ona başarılar diliyorum. Adıyaman’da şu konuda çok rahat olabilirler. Bu işi çok daha güzel bir şekilde yapabilecek kabiliyetli, başarılı, çalışkan bir insan bu ile geliyor. Bu konuda emin olabilirler. Öte yandan Adıyaman halkı ne zaman bir toplantı yapmak istesek bizleri hiç kırmadı. Ayda birkaç defa sivil toplum örgütleriyle, Alevi dedeleri ve kanaat önderleriyle hep beraber toplantılar yapıyorduk. Bu toplantılarda Adıyaman’ın geleceğini konuşuyorduk, ülkemizin geleceğini tartışıyorduk. Onlar çok rahat bir şekilde taleplerini bana iletirlerdi. Bende bundan dolayı çok mutlu olurdum. Bir defa bizim vatandaşımız kendisine, “Bir ihtiyacınız veya probleminiz var mı?” diye sorulmasını istiyor. Onların mutlu olduğunu görünce bende daha fazla mutlu oluyordum. Mesela cemevine giderek, ceme katılırdım. Vatandaşlarımızla birlikte camiye giderdik. Bir defa Adıyaman sosyolojik olarak araştırılması gereken çok önemli illerden bir tanesidir. Bunun başka bir numunesi yoktur. üniversitelerin, akademisyenlerin gelip Adıyaman’da bu konuyu çok incelemeleri lazım. Ve Türkiye’nin her tarafında bu modeli uygulamaları lazım. Neden Adıyaman’da problem çıkmıyor? Kardeş kavgası olmuyor? Neden buraya terörist giremiyor?  Veyahut neden halkımız teröre karşı ilgi duymuyor. Bunların çok iyi incelenmesi lazım. Alevi ve Sünni vatandaşlarımızın dayanışma içerisinde olmaları, birbirleriyle akraba, kirve olmaları, birbirlerinin kızlarını almaları o kadar  güzel bir şey ki, anlatmam. Bu tablo ülkemizde özlenen bir tablodur. Bunu da Adıyamanlı çok iyi yapıyor. Ve Adıyaman bunu başarmış, ülkemizin de bunu başaracağına inanıyorum. Gelip buraların bu şekliyle sosyolojik olarak incelenmesi lazım. Bu modelin Türkiye’nin her tarafında uygulamak lazım” şeklinde konuştu.

“Yaklaşık 100 bin vatandaşımızın kitap fuarını ziyaret ettiğini duydum”

Adıyaman’ın tanıtımının yapıldığı tanıtım günleri konusuna da değinen Vali Mahmut Demirtaş, “Adıyaman’da çok zengin bir kültür var. İlk tanıtım günlerimizi Ankara’da yaptık. Ankara’da tanıtım günlerimizi yaptığımızda tarihi eserlerimizi orada tanıtmaya çalışmıştık. Orada benim almış olduğum en önemli eleştiri özellikle Adıyaman’ı bilmeyen ve gelmeyen vatandaşlarımızın, “Bu tarihi eserler Adıyaman’daymış” dediklerini çok duydum. Bir Cendere Köprüsü’nün, Nemrut Dağı’nın, Kahta Kalesi’nin, Perre Antik Kenti’n Adıyaman’da olduğunu bilmiyorlar. Adıyaman’ı, Türkiye’de ve dünyada tanıtmamız gerektiğini düşündük. Burada başarılı olduk. İlk defa tanıtım günümüz Ankara’da oldu. Sonra ikinci tanıtım günlerimizi İstanbul’da yaptık. Daha sonra İzmir’e tanıtım günleri için gittik. Geçen hafta Antalya’da tanıtım günlerimiz oldu. Bursa’da Adıyamanlılar günü düzenlendi. Oraya da giderek Adıyaman’ı tanıttık. Bu durum beni mutlu etti. Adıyaman’da tanıtım günlerinin etkileri çok daha fazla olabilirdi. Ama maalesef çevremizdeki terör olayları tanıtımların pek fazla yansıtılmamasına neden oldu. Ama inanıyorum ki, tanıtımların yansımalarını göreceğiz. Adıyaman’da 3 tane kitap tanıtım günlerini yaptık. Yaklaşık 100 bin vatandaşımızın kitap fuarını ziyaret ettiğini duydum. Bundan dolayı da çok mutlu oldum. Bu durum bizim açımızdan da çok önemli. Yayınevleri ve yazarlarda bu durumdan çok mutlu olduklarını ifade ettiler. İyi bir organizasyon yaptık, bu işe 3 ay öncesinden başladık. Okullarımızı tek tek gezerek, kumbaralar dağıttık. Çocuklarımız harçlıklarından biriktirdikleriyle kitap aldılar. Burada yazarlarla, kitaplarla tanıştılar. Kitabın kokusunu teneffüs etmeye başladılar. Her gün televizyon ekranlarda izledikleri yazarlarla tanışma fırsatını elde ettiler. Kendi yerel yazarlarımızla sohbet ederek, kitaplarını aldılar. Bu durum çok önemlidir. Bu etkinliklere bundan sonrada sahip çıkmak lazım. Ve bunu fuara doğru götürmek lazım. Okuyan toplumda kalkınma çok hızlı olur” ifadesini kullandı.

“Bu engelleri de Adanalı ve Adana’da yaşayan Adıyamanlı hemşerilerimizle çözeceğiz”

Vali Mahmut Demirtaş sözlerine şöyle devam etti; “Bir yerde eğer hizmet edecekseniz o insanları seveceksiniz. Sevmeden hizmet olmuyor. Aşık olacaksınız o insanlara, sonra çalışmaya başlayacaksınız. Eğer siz o elektriği verirseniz, o gayreti gösterirseniz bizim insanımız çok kadir şinastır. Kesinlikle bunun karşılığını verir. Adıyamanlılara çok teşekkür ediyorum, onlara minnettarım. İlk göreve başladığım yer olduğu niçin Adıyaman benim için ayrı yere sahip. Böyle bir ivmeyi yakaladığım içinde kendimi çok mutlu hissediyorum. Bunda tüm Adıyamanlıların, vali yardımcılılarımın, kaymakamlarımın, özellikle milletvekillerimizin çok büyük katkıları var. Adıyaman’la alakalı ne projemiz varsa milletvekillerimizle birlikte bakanlarımızı ziyaret ettik. Bu işi beraber koşturduk, meyvelerini de beraber aldık. Bu durum kolektif çalışmadan ötürü ortaya çıkacak bir durumdur. Projeleri ortaya koymak bir valinin görevidir. Bu zaten bir milletvekilinin görevi değildir. Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz “bu işler olsunlar” diye bizleri buraya atamış. Kolektif bir şekilde Ankara’ya hangi projeyi götürdüysek, milletvekillerimizle yaptığımız çalışmalar kabul edildi. “Adıyaman’da 1 yıl daha kalırım” diye düşünmüştüm. Ancak sayın bakanımız, bakanlığımız ve başbakanımız bu şekilde taktir görmüşler. Bende onlara şükranlarımı arz ediyorum. Bana ağır bir görev verildi. Her ağır görevin, zorluğun bir kolaylığı vardır. İnsanoğlunun niyeti çalışmak ve hizmet etmekse, aşamayacağı hiçbir engel yoktur. Bu engelleri de Adanalı ve Adana’da yaşayan Adıyamanlı hemşerilerimizle çözeceğiz. Kamu kurum ve sivil toplum örgütlerine geçen haftadan bu yana veda ziyaretlerimi gerçekleştiriyorum. Göremediğim hemşerilerimiz varsa hürmetlerimi ileterek, onları çok sevdiğimi, asla unutmayacağımı altını çizerek söylemek istiyorum. Bana haklarını helal etsinler. Bu 4 yıl içerisinde ekmeğini yemediğimiz, suyunu içmediğimiz, havalarını teneffüs etmediğimiz, elini sıkmadığımız çok az insan vardır. Hepsine selam ve saygılarımı iletiyorum. Benim hakkım onlara geçmişse annelerinin ak sütü gibi helal olsun. Bütün Adıyamanlı hemşerilerimin Adana’da bir yerleri var. Bu ev onlara 24 saat açıktır. Zaten geldiklerinde bize uğramazlarsa darılacağımı şimdiden söyleyeceğim. Mercan TV’ye çok teşekkür ederim. Adıyaman’a geldiğim günden bu yana ilimizle ilgili çok duyarlı bir kurum olduğunuzu biliyorum. Mercan TV’nin yönetim kurulu başkanına, yöneticilerine ve çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız, iyi ki Adıyaman varmış. Adıyaman’ı ve Adıyamanlı vatandaşları tanımışım. İnşallah bundan sonra Adana’da çok fazla hizmetlerimiz olur. Onların problemlerini de yapmış olduğumuz çalışmalarda ortaya koyup, faydalı oluruz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP