DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 384786-0,63%
Adıyaman
37°

AÇIK

16:59

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Vali Işık, “ Vakıflar Ecdadımız İçin Çok Büyük Önem Taşımakta”

Vali Işık, “ Vakıflar Ecdadımız İçin Çok Büyük Önem Taşımakta”

ABONE OL
8 Mayıs 2008 15:19
Vali Işık, “ Vakıflar Ecdadımız İçin Çok Büyük Önem Taşımakta”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

vakifhaftasi1Vakıflar Genel Müdürlüğü, 2008 Vakıf Medeniyeti Su Yılı münasebetiyle bir dizi etkinlik düzenliyor. Etkinlikler kapsamında Adıyaman Belediye Düğün Salonunda ‘Vakıf Medeniyeti ve Su’ kolunu konferans düzenlendi.

Belediye Düğün Salonunda düzenlenen törene, Adıyaman Valisi Halil Işık, Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, Vakıflar Bölge Müdürü Arif Çelik öğrenciler ve az sayıda vatandaş katıldı.

5–11 Mayıs tarihleri arasında kutlanan ve ‘Vakıf medeniyeti ve su yılı’ olarak belirlenen Vakıflar Haftası etkinlikleri kapsamında konuşan Vakıflar Bölge Müdürü Arif Çelik, hafta boyunca hayrat ve akarlarıyla varlığını sürdüren vakıfların halkla buluşmasını sağlayacaklarını belirterek, okullarda verilecek seminerlerle öğrencileri vakıf konusunda bilinçlendireceklerini söyledi. Vakıflar Haftası’nın bu yıl geçen yıl göre daha görkemli şekilde kutlanacağını söyleyen Çelik, kutlamanın bütün haftayı kapsayacak şekilde hazırlandığını sözlerine ekledi.

Vakıflar Genel Müdürlüğünün kurumsal yapıyı sivilleştirdiğini söyleyerek,” Daha önce meclis sayımız beş iken on beşe ve yeni vakıf sayılarımızın kuruluşları kolaylaştırıldı. Yüzde 5 denetim payı kaldırılarak vakıflarımız desteklendi. Aynı zamanda şube ve temsilcilik açma imkanı verilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak son birkaç yıldan beri ciddi bir çalışma ile öncelikli olarak tarihi ve mimari değere sahip olan eserlerimizi restorasyon projeleri ile arşivlendirip, yine bunun kararı doğrultusunda onarımları gerçekleştirilerek gelecek necilerle intikali sağlanmıştır. Yine eğitim sahasında yapmış olduğumuz ilköğretim okulları, yurtlarımızı milli eğitime tahsis etmişiz. Bunun dışında orta öğretimi öğrencilerine burs vermekteyiz. Ayrıca sosyal hiçbir güvencesi olmayan özürlü yetim vatandaşlarımızı maaşa bağlamaktayız. Şehir merkezlerinde taşımalı sıcak yemek, ilçe merkezlerinde ise gıda paketi her ay düzenli olarak dağıtılmakta. Her yıl bir önceki yıla oranı artırarak devam etmekteyiz.”dedi.

Yeni yatırımlara da değinen Çelik,” Mevcut yerlerimizi, özellikle arsalarıyla olan durumu belediyelerimizle temasa geçip, yeni imar tadilatlarıyla bahsedilen akarlarımızı gerçekleştirmeye çalışacağız. “şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Necip Büyükaslan ise, vakıf anlam itibarıyla maddi bir anladım hiçbir karşılık beklemeden topluma ve insanlara hizmet yapmak amacıyla kurulmuş müesseseler olduğunu söyledi.

Vakıfların geçmişte altın çağını yaşadığını söyleyen Büyükaslan,” Bu müessesin en güzel örneklerini dinimizin kurucusu sevgili peygamberimiz zamanında görülmüştür. Resulullah evlatlarına şöyle buyurmuş;” Peygamber evlatlarına mal bırakmaz” Onun için bütün malını vakıf etmiştir. Halen Medine’de Resullulahın vakfa olan malları vardır. Resulullah’dan sonra dört halife devri, Emeviler, Abbasiler, Selçuklular, Osmanlılar ve Cumhuriyet dönemimize kadar vakıflar hakikaten altın çağı yaşamıştır. Cumhuriyet döneminde de vakıflar muhafaza edilmeye gayret edilmiş, son çeyrek yüzyıldır Türkiye’de de vakıf müessesesi tekrar gündeme gelmiş ve hızlı bir şekilde bu müessese hayırlı hizmetler yapmaya başlamıştır. Selçuklular ve Osmanlılar dönemine baktığımız zaman o günkü şartlarda bu dernekler asırlardır ayakta durmuşlardır. Bunların temel nedeni de vakıflardır. Hantal devlet anlayışı bu dönemlerde bir yana bırakılmış, halkın ve milletin birçok alandaki hizmetlerini vakıf müesseseleri kurularak, bu yük devletin üzerinden kaldırılmıştır. Kervansaraylar, köprüler, camiler hastaneler, medreseler, bunlar hep vakıf müessesi olarak topluma hizmet etmiştir. Böyle bir anlayışın farkına modern dünya 21. yüzyılda farkına varmıştır.” Şeklinde konuştu.

 Adıyaman Valisi Halil Işık, da geçmişe dönülüp bakıldığında ecdadımız için vakıfların çok büyük bir önem taşıdığını söyleyerek,” Geçmişte nerede tarihi ve kimliği olan binalar yapılmışsa onlar mutlaka vakıfların eseridir. Aynı zamanda gene ecdadımız vakıflar aracılığıyla sosyal yardımlaşmanın, sosyal dayanışmanın ve paylaşmanın da en güzel örneklerini vermişlerdir. Bizim kültürümüzde vakıfların çok özel bir yeri bulunmaktadır. Ancak, belli bir dönemden sonra vakıflar aracılığıyla yapılan hizmetlerde bazı yavaşlamalar oluşmuş. Ancak son dönemlerde tekrar vakıflar Türkiye genelinde çok önemli hizmetleri vermeye başlamıştır. Vakıflar hizmetlerini sadece mimari olarak görmemek lazım. Vakıf hizmetlerinin temelinde yatan sosyal yardımlaşma, dayanışma ve paylaşma anlayışıdır. “dedi.

Vakıfların Adıyaman’daki çalışmalarından bahseden Işık,” Adıyaman ilimizde vakıflara ait bir çok camimizin, pek tarihi ve kimliği bulunan binamızın ve arsalarının ve iş merkezlerinin olduğunu görüyoruz. Bu anlamda baktığımızda ülkemiz genelinde vakıfların taşıdığı önemin, Adıyaman’da da aynı şekilde oluştuğunu görmek mümkündür. Adıyaman’da çok önemli hizmetler yaptığını görmekteyiz. Tarihi ve imliği olan binaların onarımını zor yapmaktayız. Şunu görüyoruz ki vakıflar her şeyden önce halkımızın birlk ve bütünlüğüyle oluşmuş ve onların heyecanının birleşmesiyle de bu güzel eserler, paylaşma ve yardımlaşma anlayışları ortaya çıkmıştır.” Diye konuştu.

Konuşmalar sonrasında Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr. Cüneyt Gökçe tarafından ‘Vakıf Medeniyeti ve Su ’ konulu konferans verildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP