DOLAR 15,4875 0.04%
EURO 16,1740 0.19%
ALTIN 901,29-0,03
BITCOIN 4826012,73%
Adıyaman
24°

AÇIK

03:53

İMSAK'A KALAN SÜRE

Vali Kalkancı “Hayat Boyu Öğrenme Binasını El Birliği İle Yükseltiriz”

Vali Kalkancı “Hayat Boyu Öğrenme Binasını El Birliği İle Yükseltiriz”

ABONE OL
28 Eylül 2017 17:45
Vali Kalkancı “Hayat Boyu Öğrenme Binasını El Birliği İle Yükseltiriz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 Hayat Boyu öğrenmenin hayatın en önemli meselesi olduğunun kavratılması amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ve Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğünün organizasyonunda İl ve İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerince bu yıl birincisi düzenlenen “Öğrenme Şenlikleri” yoğun bir katılımın gerçekleştiği açılış töreni ile başladı.

renme Şenlikleri Başladı 7

????????????????????????????????????

Adıyaman Demokrasi Parkında gerçekleştirilen Öğrenme Şenlikleri programına Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Hilmi Çolakoğlu, Belediye Başkan Yardımcısı Sait Kutlu, İl Emniyet Müdürü Metin Alper, İl Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya, kurum amirleri, Halk Eğitim Merkezi Kursiyer ve usta öğreticileri ile çok sayıda davetli katıldı.

HALK EĞİTİM MERKEZİNE YENİ BİNA

Programın açılış konuşmasını yapan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mustafa Hilmi Çolakoğlu, “İnşallah Ankara’ya döndüğümüzde bu güzel çalışmaları ortaya çıkartan Adıyaman Halk Eğitim Merkezimize yeni bir bina kazandıracağız” dedi.

“KENDİNİZE MEYDAN OKUYUN VE HAYAT BOYU ÖĞRENMEDE ADIM ATIN”

Bilgi çağının alabildiğine ilerlediği günümüzde; şartlar ne olursa olsun öğrenmeye kararlı olan sizlerle Hayat Boyu Öğrenme Şenlikleri’nde bir araya gelmekten son derece mutlu olduğunu ifade eden Vali Nurullah Naci Kalkancı ise, Hayat Öğrenmenin önemine değinerek şunları dile getirdi; “Tarihte kadim medeniyetlere baktığımız zaman onları ayakta tutan gücün bilgiye, eğitime verdikleri önemden kaynaklandığını görüyoruz. Ne zaman ki ilimden uzaklaşılmış, beraberinde yıkımlar ve yok oluşlar baş göstermiş. Bu sebeple ülke olarak dünya üzerinde doğru ve güzel bir yer edinmek istiyorsak eğer; okumak, düşünmek, buna bağlı olarak tartışmak, sorgulamak ve üretmek mecburiyetindeyiz. Çünkü bunları gerçekleştirdiğimiz zaman ancak; gelişip büyüyecek ve yeryüzünde söz sahibi, karar veren ülke statümüzü koruyacağız. Hayat boyu öğrenme; kendimize, ailemize, çevremize, milletimize ve insanlığa faydalı olmanın adımlarından biridir. Sizler bu adımı attınız, inşallah bundan sonra temelleri atılmış olan bu hayat boyu öğrenme binasını el birliği ile yükseltiriz. Artık öğrenme okullarla sınırlandırılmıyor. Evde, işte, hayatın her alanında; yaşa, eğitim seviyesine, sosyal ve ekonomik statüye bakılmaksızın sürdürülen hayat boyu öğrenme, kişinin hayatını daha iyi kontrol edebilmesine imkân sağlamaktadır. Biliyoruz ki bilen, öğrenen insana her zaman ve her çağda değer verilmiştir. Sizler de öğrenme azminizle; zamana, şartlara, her şeyden önce kendinize meydan okuyarak hayat boyu öğrenme yolunda burada önemli bir adım atmaktasınız” dedi.

Hayat boyu öğrenimin insana ve bilgiye daha çok yatırım yapma, dijital okuma yazma da dâhil olmak üzere temel bilgi ve becerilerin kazanılmasını teşvik etme, esnek ve yenilikçi öğrenme fırsatlarını genişletme anlamına geldiğini kaydeden Vali Kalkancı, “Bu anlamda Adıyaman 1.  Öğrenme Şenliği’nin bilgi beceri ve yeterlilikleri geliştirerek, kişilerin bilgiye erişme imkânlarını arttırıp; öğrenen bireyden, öğrenen topluma, öğrenen Adıyaman’a dönüşen sinerjinin doğru kullanılmasında kilit rol oynayacağı inancındayım. İnsanların hayat boyu öğrenme konusundaki farkındalıklarını artırmak, toplumdaki öğrenme kültürünü geliştirmek, öğrenme fırsatlarını arttırmak ve bireylerin öğrenmeye erişimlerini sağlamak adına bu yıl ilk defa düzenlendiğimiz “Adıyaman Öğrenme Şenlikleri” Adıyaman ve sakinleri için son derece ufuk açıcı bir etkinlik olacaktır. Bu Öğrenme Şenliği’nin, Adıyamanlıların bilgi tabanlı topluma uyum sağlayabilecek bilgi ve yeterliliği geliştirmesi, sosyal, kültürel ve ekonomik hayatın her alanına aktif katılım sağlamasını teşvik ederek, en zor mücadele olan insanın kendisine karşı, kendisine rağmen verdiği mücadelede önemli bir mesafe kat edeceği kanısındayım. Adıyaman Valiliği olarak vatandaşlarımızın eğitim ve öğretimine son derece önem veriyoruz. Ancak sadece bununla yetinemeyiz, bilgi birikimimizi doğru ikame etme zorunluluğumuz da var.  Toplum olarak eğitime destek veren bir zihniyet oluşturmak, vatandaşlarımızı bilinçli insanlar olarak topluma kazandırmak devlet olarak bizim en önemli sorumluluklarımızdan. Bu nedenle Adıyaman’daki projeler ve yatırımlar içinde en öncelik verdiğimiz konulardan biridir eğitim-öğretim. Bu önceliği vermeye de devam edeceğiz”dedi.

Yapılan konuşmaların ardından Halk Eğitim Merkezi Halkoyunları tarafından folklor gösterisi yapıldı. Ardından Vali Nurullah Naci Kalkancı ve beraberindeki heyet tarafından öğrenme şenliklerinin açılış kurdelesi kesildi.

Açılış sonrası Vali Kalkancı ve davetliler, İl ve İlçe Halk Eğitim Merkezi Kursiyer ve usta öğreticileri tarafından yapılan ebru çalışmasından halı dokumaya, yemenicilikten, ahşap el işleri yapımına kadar kursiyerlerin yaptıkları el emeği göz nuru eserleri inceleyerek, stantları tek tek gezip eğitmenlerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP