DOLAR 17,9140 -0.05%
EURO 18,3330 0.24%
ALTIN 1.016,930,48
BITCOIN 427699-0,11%
Adıyaman
36°

AÇIK

04:05

İMSAK'A KALAN SÜRE

Vali Kalkancı“Muhtarlık Demokrasimizin Temel Taşıdır”

Vali Kalkancı“Muhtarlık Demokrasimizin Temel Taşıdır”

ABONE OL
19 Ekim 2017 18:24
Vali Kalkancı“Muhtarlık Demokrasimizin Temel Taşıdır”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

19 Ekim Muhtarlar günü münasebetiyle Adıyaman’da faaliyetini sürdüren derneklerin katılımıyla Adıyaman Valiliği önünde bir tören düzenlendi.

Vali Kalkancı“Muhtarlık Demokrasimizin Temel Taşıdır” 4

Düzenlenen törene Adıyaman Valisi Nurullah Naci Kalkancı, Alay Komutanı Albay Ercan Atasoy, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Can Erdoğan, İl Müftüsü Ali Öztürkçü, Mahalli İdareler Müdürü Yusuf Güleç, Belediye Personel ve Muhtarlık Müdür Vekili Mesut Tekin, Merkez Köy ve Mahalle Muhtarları Derneği Başkanı Şevket Alagöz, Köy ve Mahalle Muhtarları Mesleki Dayanışma Derneği Başkanı Abdulkadir Geylani Taş, Köy ve Mahalle Muhtarları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hanifi Şaşmaz ve muhtarlar katıldı.

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla ilk olarak Adıyaman Valiliği önündeki Atatürk Anıtına çelenk koyan Adıyaman Köy ve Mahalle Muhtarlarından oluşan yaklaşık 50 kişilik heyet, daha sonra Valiliğe geçerek, Vali Nurullah Naci Kalkancı’yı ziyaret etti.

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Köy ve Mahalle Muhtarlarının ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Nurullah Naci Kalkancı, “19 Ekim Muhtarların gününü kutlayarak, Muhtarlık demokrasimizin temel taşıdır. Muhtarlık toplumumuz için çok önemli bir gelenek olup, aynı zamanda vatandaşımızın devlete açılan ilk kapısıdır. Gerek kent merkezindeki mahallelerimizde gerekse de köylerimizde birlik ve beraberliğin sağlanmasında muhtarlarımızın çok önemli bir rolü vardır. Özellikle son yıllarda hükümetimiz tarafından hayata geçirilen çok önemli bir proje olan KÖYDES Projesi kapsamında kırsal kesime yönelik hayal bile edilemeyecek çok çok önemli hizmetlerin yapıldığını görüyoruz. Bütün muhtarlarımızın “19 Ekim Muhtarlar Günü”nü kutluyor, aileleriyle birlikte sağlık ve mutluluklar diliyorum” dedi.

Konuşma sonrası Adıyaman Köy ve Mahalle Muhtarları Mesleki Dayanışma Derneği Başkanı Abdulkadir Geylani Taş, Vali Kalkancı’ya Muhtarlık Rozeti takdim etti.

Muhtarlar günün 3. Yılını kutlamanın sevincini ve onurunu yaşadıklarını belirten Köy ve Mahalle Muhtarları Mesleki Dayanışma Derneği Başkanı Abdulkadir Geylani Taş, “Bugün muhtarlarımızın ve muhtarlık müessesinin  içinde bulunmuş olduğu sorunların konuşulması geleceğe taşınacak muhtarlık vizyonunun aynası olacaktır. Ülkemizde  31.963 mahalle, 18.229 Köy olmak üzere 50.292 muhtar görev yapmaktadır. Kuruluşundan bu yana 187 yıllık tarihi olan muhtarlık müessesesi 21. Yüzyıla yakışır koşullarda hizmet etmesi için yeni bir köy ve mahalle kanununa ihtiyaç duymaktadır.  Demokrasinin kılcal damarları olan muhtarların 2972 sayılı kanun çerçevesinde muhtarlık seçimlerine adaylık usulü getirilmelidir. 5393 sayılı belediye kanunun 9. Maddesinde değişikliğe gidilmeli, maddedeki muğlak ifadelerin yerine daha somut ifadeler konulmalıdır. Muhtarın mahalleyi ilgilendiren konuların görüşüldüğü ihtisas komisyonlarına katılması sağlanmalı ve bu komisyon kararlarında muhtarlara oy hakkı tanınmalıdır. 5490 sayılı Nüfus hizmetleri kanununda değişiklik yapılarak muhtarlar tarafından düzenlenecek bir belge ile adres kayıt işlemlerinin yapılması sağlanmalıdır. Mahalle muhtarlarına de evlendirme yetkisi verilmelidir. Sosyal güvencesi olmayan muhtar seçildikten sonra Bağkur primleri içişleri bakanlığınca yatırılmalıdır. En az iki dönem muhtarlık yapmış muhtarlardan görev sonrası silah ruhsatlarından alınan harçlar kaldırılmalıdır. Çağdaş muhtarlık anlayışının benimsenmesi bu sorunların ortadan kaldırılmasıyla mümkündür. Çünkü temsil ettiği gücü Türkiye Cumhuriyetindeki Mühründen alan bu müessese siyasallaşmamış tek çözüm merkezidir. Bu nedenledir ki seçmen muhtarının 24 saat kapısını çalabileceği “ Siyasal” değil çözüm merkezi olduğunu bildiği bu kurumu kendisine daima yakın hessetmelidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dedeği gibi “Muhtar Demokrasinin Temel Taşıdır”, Bu günü bizlere muhtarlar günü olarak ilan eden başta Cumhurbaşkanımıza, Hükümetimize ve Gazi Meclisimize, İçişleri bakanlığımıza ve bu genelgenin yayınlanmasında büyük emek veren Muhtarlar konfederasyonumuza teşekkür eder, muhtarlarımıza görevlerinde üstün başarılar dilerim.” Dedi.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP