DOLAR 17,9238 0.11%
EURO 18,3198 0.13%
ALTIN 1.032,91-0,05
BITCOIN 410289-4,00%
Adıyaman
33°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Vali Mahmut Demirtaş; Tarımsal Yatırımları İnceledi

Vali Mahmut Demirtaş; Tarımsal Yatırımları İnceledi

ABONE OL
3 Kasım 2013 09:21
Vali Mahmut Demirtaş; Tarımsal Yatırımları İnceledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

tarim isletmeleri 8Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş beraberinde Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Adil Alan ile birlikte Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çiftçilerin desteklenmesi amacıyla uygulanan proje kapsamında Adıyaman’da hibe destekli yatırım tesislerini gezerek incelemelerde bulundu.

İlk olarak Organize Sanayi Bölgesine giderek, Kırsal Kalkınma Yatırım Projesi kapsamında desteklenen tarım üreticisi Bekir Ağaoğlu’na ait Biber Fabrikasında incelemelerde bulunan Vali Mahmut Demirtaş, Fabrika sahibi Bekir Ağaoğlu’ndan bilgi aldı. Fabrikanın modern teknolojinin bütün imkanlarını kullandığını belirten Vali Mahmut Demirtaş, “Kırsal Kalkınma Yatırım Projelerinin amacı, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımını yaygınlaştırarak, daha kaliteli ve pazar isteklerine uygun üretim yapılmasını sağlamaktır. Tarım üreticimiz Bekir Ağaoğlu köyde yetiştirdiği biberleri bu fabrikada işleterek, ülkemiz iç pazarına ve dünyaya pazarlamaktadır. Bu markalaşma açısından ve ilimizin ekonomisi için son derece önemlidir. İlimizin ekonomisinin büyük bir bölümü tarıma dayanmaktadır. Bunun  için ilimizde tarım sektörü önemsenmesi gereken bir sektördür. Bu bilinçle bakanlığımızda çiftçilerimize yönelik üretimi teşviki, üretimde kalite ve verimliliği esas alan birçok desteklerde bulunmaktadır. Bununla amaç, kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeye katkı sağlamak, hibe projeleri ve makine ve ekipman desteğiyle çiftçilerin işlerini kolaylaştırmaktır. Tarımsal üretimin geliştirilmesi yönündeki çalışmalarımız şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da artarak devam edecektir”dedi.
tarim isletmeleri 9Vali Mahmut Demirtaş ve beraberindeki heyet daha sonra yamanlar bölgesine geçerek, Kırsal Kalkınma Projeleri Kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının hibe desteği ile faaliyete geçen Gürsoy’lara ait Soğuk Hava Deposu ile Hayvan Çiftliğinde incelemelerde bulunarak yetkililerden bilgi aldı.
Soğuk Hava Deposu ile 300 adet Holstein ırkı Büyük Baş Hayvanın bulunduğu çiftlikte incelemelerde bulunan Vali Mahmut Demirtaş, modern teknolojinin bütün imkanlarının kullanıldığı çiftlikte, hayvanlarda kullanılan çipli takip sistemi, kulaklarına takılan optik okuyucular, hayvanların ne kadar süt verdiği ve ne kadar yem yemesi gerektiği konularında işletme sahibinden detaylı bilgi aldı.
Adıyaman’da tarım ve hayvancılık sektörü adına son derece önemli tesislerin inşa edildiğini söyleyen Vali Mahmut Demirtaş,  Adıyaman’da tarım sektöründe son yıllarda büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Alternatif ürünlere ilgi her geçen gün artmaktadır. Özellikle devam eden sulama projelerinin bitirilerek hizmete sunulması ile birlikte dünyada stratejik konuma sahip olan tarım sektörünün ilimizde daha da canlandırılacağına inanıyorum. Bugün yaptığım incelemelerde Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Projesi kapsamında ilimize çok önemli tesisler kazandırılmış. Bunun için kırsal kalkınma yatırımlarının desteklenmesi programı, üretim açısından büyük önem taşımaktadır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Valilik olarak Adıyaman’da özellikle kırsal kalkınmaya çok büyük önem veriyoruz. Bölgemizde çiftçinin ve köylünün yaşam standardını yükseltecek, gelir ve refah düzeyini artıracak ve istihdam sağlayacak projelere her zaman destek olacağız” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP