DOLAR 17,9152 0.08%
EURO 18,3280 0.16%
ALTIN 1.030,08-0,31
BITCOIN 411234-4,26%
Adıyaman
30°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Vali Mahmut Demirtaş’tan Süryani Ortodoks Kilisesine Ziyaret

Vali Mahmut Demirtaş’tan Süryani Ortodoks Kilisesine Ziyaret

ABONE OL
4 Ekim 2013 14:20
Vali Mahmut Demirtaş’tan Süryani Ortodoks Kilisesine Ziyaret
0

BEĞENDİM

ABONE OL

kilise ziyaret 4Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş Adıyaman ve çevre illeri Süryani Ortodoks Metropolitliğine nezaket ziyaretinde bulundu.

Vali Demirtaş, Mor Petrus-Mor Pavlus Kilisesi Adıyaman ve çevre illeri Mor Griğoryos Melki Ürek, Kadınlar Kolu Başkanı ve Hristiyan cemaati üyeleri tarafından kapıda karşılandı. Ziyarette, Süryani Cemaati, Vali Mahmut Demirtaş’ı “Sayın Valimiz Metropolitliğimize Hoş Geldiniz” bez afişi ile karşıladı.
Kilisede yapılan restorasyon çalışmaları hakkında Vali Mahmut Demirtaş’a bilgi veren Mor Griğoryos Melki Ürek, kilisenin tarihi dokusuna karışmadan sadece dış görünüm olarak kiliseyi restorasyondan geçirdiklerini belirterek, “Kilisede yer yer meydana gelen çatlakları örneğinin aynısını alarak yeniden onardık. Kilisemiz 1883 yılında kurulmuş olup, 130 yıllık tarihi bir geçmişi vardır. Kilisemiz Adıyaman’da 7 ailemizin ibadet ihtiyacını karşılamaktadır. Adıyaman’a ve çevresine 500 km uzaklık bir alanda ise kilisemiz 150 aileye hitap etmektedir. Adıyaman’ın sahip olduğu hoşgörü ve huzur iklimi içerisinde Pazar günleri güvenli bir şekilde ayinlerimizi kilisemizde gerçekleştiriyoruz. Buraya gelen ailerimize aynı zamanda Adıyaman’ın da tanıtımını yapıyoruz “dedi.
kilise ziyaret mSevgi, barış ve hoşgörü kenti güzel Adıyamanımızın Valisi Sayın Mahmut Demirtaş’ın ziyaretlerinden büyük memnuniyet duyduklarını belirten Mor Petrus-Mor Pavlus Kilisesi Adıyaman ve çevre iller Bölge Metropoliti Griğoryos Melki Ürek, “Bu ziyaret bizleri ve bütün cemaatimizi çok memnun etmiştir. Sayın Valimizin bugün bizlere yapmış olduğu bu nezaket ziyareti aynı zamanda hoşgörü, dostluk, kardeşlik ve barışın güzel bir örneğidir”dedi
Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise kiliseyi daha önceleri ziyaret etmek istediğini ancak ziyaretin bugüne nasip olduğunu belirterek, “Geçmişi 40 bin yıla dayanan ve bugüne kadar harman olmuş 21 medeniyete beşiklik eden Adıyaman’da Süryani cemaatimizi de bir mozaik ve zenginlik olarak görüyoruz. Adıyaman, yüzlerce yıl çok çeşitli medeniyetlerin bir arada bulunduğu, insanların hoşgörü, barış ve mutluluk içerisinde yaşadığı bir ildir.  
Adıyaman’ın tarihsel süreç içersinde farklı dinlerin, farklı dillerin ve farklı etnik kökenlerin bir mozaiği olduğunu, kardeşliğin, dostluğun ve birlikte kardeşçe yaşamanın en güzel örneklerinden birini teşkil ettiğini vurgulayan Vali Mahmut Demirtaş, “Ülkemizin demokratik, laik, ve sosyal bir hukuk devleti olmasının sağladığı özgür ve hoşgörü ortamı ile ilimizde Süryani Cemaatinin hiçbir sorunu bulunmadığını ve bu durumun sayın Metropolit tarafından ifade edilmesinden de ayrıca memnuniyet duyduklarını ifade etti.         
Vali Mahmut Demirtaş, Mor Petrus ve Mor Pavlus Kiliesine yaptığı ziyarette, tarihi kiliseyi gezerek, Griğoryos Melki Ürek’ten bilgi alıp, Süryani cemaati tarafından kutsal olarak bilinen kutsal İncil’i inceledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP