DOLAR 18,0991 0.09%
EURO 18,2661 -0.07%
ALTIN 1.019,74-0,16
BITCOIN 413094-1,88%
Adıyaman
32°

AÇIK

13:13

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Vali Sodan;“Adıyaman Meyve Yetiştiriciliğine Uygun”

Vali Sodan;“Adıyaman Meyve Yetiştiriciliğine Uygun”

ABONE OL
23 Aralık 2008 19:19
Vali Sodan;“Adıyaman Meyve Yetiştiriciliğine Uygun”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

fidandagitm0Adıyaman’da çiftçilere İl Özel İdaresi kaynaklarıyla 2008 yılı Sonbahar dikim döneminde çiftçilere meyve fidanları dağıtıldı.

Atatürk Bulvarı üzerinde yer alan Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şubesi Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen fidan dağıtım törenine Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, İl Tarım Müdürü Erdal Özer, daire müdürleri ve il genel meclisi üyeleriyle çiftçiler katıldı.

Törende konuşan Vali Ramazan Sodan, dünyadaki nüfusun artışıyla birlikte hızla artan gıda ihtiyacını karşılamanın zorunlu hale geldiğini belirterek, “ Dolayısıyla insanoğlunun sağlıklı beslenmesi için yeterli gıda üretimi gerekmektedir. Tarımsal üretim içerisinde yer alan meyve üretimi insanoğlunun sağlıklı beslenmesi açısından önemli bir yer teşkil etmektedir.”dedi.

Adıyaman’ın iklimi ve toprak yapısı bakımından meyve yetiştirilmesine uygun olduğunu kaydeden Sodan, “ Ülkemizde olduğu gibi ilimiz de iklim ve toprak yapısı bakımından çeşitli meyve türlerinin üretilmesi için uygundur. Bugün Türkiye’de 35 tür meyve yaygın olarak üretilmektedir. Üzüm, elma, zeytin, nar, incir, antepfıstığı ilimiz için ekonomik değeri olan meyve türleridir. Son yıllarda ülkemizde olduğu gibi ilimizde de meyve bahçeleri oluşturulmaktadır. Hükümetimiz, çeşitli meyve bahçesi kurmak isteyen vatandaşlarımıza dekar başına destek verdiği gibi, yağmurlama ve damlama sulama sistemlerini kurmak isteyen çiftçilere yüzde 50 oranında destek vermektedir.”dedi.

Adıyaman’ın tarım potansiyeli bakımından önemli olduğunu belirten Sodan şöyle devam etti;

“İlimiz tarımını rantabl hale getirmek, çiftçilerimizin gelir düzeyini arttırmak amacıyla İl Özel İdaresi kaynaklarıyla 2008 yılı sonbahar dikim döneminde ilimiz merkez ve ilçelerinde 202 bin 700 adet Amerikan Asma Anacı, 64 bin 140 adet zeytin, 84 bin 411 adet hicaz narı, 6 bin adet badem, 6 bin adet armut, 6 bin 500 adet kiraz, incir elma ve kayısı olmak üzere toplam 368 bin 801 adet çeşitli meyve fidanı dağıtılmıştır.”

İl Tarım Müdürü Erdal Özer ise, Adıyaman’ın meyvecilik açısından çok şanslı bir il olduğunu kaydederek, Narinciye türü dışında her türlü meyvenin Adıyaman’da yetiştiğini belirtti.

Adıyaman’dan her yıl çok sayıda insanın kayısı ve fındık gibi işlerde çalışmak için Malatya ve Karadeniz Bölgelerine gittiklerini ifade eden Özer, ilde meyveciliğin gelişmesiyle birlikte bu tür işçilik olayının da önleneceğini kaydetti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP