DOLAR 17,9664 0.27%
EURO 18,2666 0.09%
ALTIN 1.016,94-0,48
BITCOIN 420603-1,54%
Adıyaman
38°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Vali Sodan: “Kadın Cinsel Obje Ve Tüketim Endüstrisi Malzemesi Değildir”

Vali Sodan: “Kadın Cinsel Obje Ve Tüketim Endüstrisi Malzemesi Değildir”

ABONE OL
9 Mart 2010 09:30
Vali Sodan: “Kadın Cinsel Obje Ve Tüketim Endüstrisi Malzemesi Değildir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

8mart kadinlar gunu 38 Mart Dünya Kadınlar Günü Adıyaman’ın Kahta ilçesinde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kahta Kültür Merkezinde kutlanan Kadınlar Gününde gerçekleştirilen panelde kadınların sorunlarına dikkat çekildi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Kahta Kaymakamlığının önündeki Atatürk anıtına çelenk koyan protokol üyeleri daha sonra Kahta Kültür Merkezinde Kahta Kaymakamlığınca düzenlenen “ Türkiye’de Kadının Durumu, Şiddet ve Şiddetin Önlenmesi adlı Panele katıldılar. Panelin açılışında konuşan İl Sosyal Hizmetler Müdürü Murat Demirkol “ Kadınlarımızın sorunlarının, ülkemizin genel ekonomik ve sosyal sorunlarından bağımsız olmadığını, bilakis kadınlarımızn yaşadıkları sorunlarda kaydedilecek ilerlemelerin ülkemizin temel sorunlarının çözümünde önemli bir katkı sağlayacağını belirterek, Türkiye’nin çağdaşlık iddiasını sürdürmesi, kadınların hak ve özgürlüklerini “eşitlik ilkesi” çerçevesinde kullanabilmelerine ve toplumsal statülerinin güçlendirilmesine bağlıdır. Toplumsal ve siyasal yaşamda sahip oldukları hakları en iyi biçimde kullanan kadınlar, ülkelerinin kalkınmasına, gelişmesine ve çağdaşlaşmasına büyük katkı sağlayacaktır dedi.

Kahta İlçesinde düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Panelinin oturumunu yöneten Kahta Kaymakamı Coşkun Açık ise demokrasinin gelişmesi ve insan hakları standartlarının yükselmesiyle birlikte kadın haklarının iyileştirilmesinde ciddi mesafelerin alındığını kaydederek, Medeni Kanunun kabulü ile birlikte 1934 yılında seçme seçilme hakkının dünyadaki bir çok ülkeden önce tanınmasıyla kadınlarımız eşit statüye kavuşmuştur. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün daha adil ve cinsiyet ayrımcılığının sona erdiği bir dünya için  vesile olması dileğiyle Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum dedi.

 

    Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle Kahta Kültür Merkezinde yapılan törende konuşan Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, güne üzüntülü bir başlangıç yaptıklarını belirterek, “Elazığ’dan gelen deprem haberi hepimizi üzdü. Meydana gelen deprem dolayısıyla ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, Türk Milletine baş sağlığı diliyorum dedi.

 

  Bütün Dünya’da kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün amacının kadınların sorunlarına dikkat çekmek olduğunu belirten Vali Ramazan Sodan,  ülke ayrımı yapılmasızın bütün dünyada kadınlar zulme uğrayabiliyor, işkenceye ve şiddete maruz kalabilmektedirler. Bizim ülkemizde de sık sık şiddet haberlerine rastlıyoruz. Halbuki insan kadın-erkek ayrımı olmaksızın eşrefli mahlukattır dedi.

 

Kadına ayrımcılık yapılarak şiddet uygulamanın ilkellik ve en büyük kötülük olduğunu vurgulayan Vali Ramazan Sodan,  ülkemizde yarım yüzyılı aşan demokrasi deneyimimize rağmen, kadınlarımız toplumsal fonksiyonunu yeterince ve gereğince oluşturulamamış, kadınların toplumsal hayata, iş dünyasına ve siyasete katılımları hak ettikleri biçimde gerçekleşememiştir. Kadınlarımız, gelecekte vatandaşlarımızın sorunlarına ortak çözüm getirerek, sorumluluğu paylaşarak, demokratik ve sağlıklı bir çevrede yaşamak için yol gösterici olacaklardır dedi.

 

  .  Vali Sodan, bugün dünyanın değişik coğrafyalarında milyonlarca kadının, tarifsiz acılar içinde olduğunu ve gözyaşı döktüklerini ifade ederek, burada haksızlığa uğramış, kadınlarımızın acılarını paylaştığımızı belirtmek istiyorum. Dinimizde de şiddet yasaklanmıştır. Bu nedenle hepimiz kadınlara yapılan haksızlıklara karşı çıkmalıyız. Kadını cinsel obje ve tüketim endüstrisi malzemesi haline getirmek doğru değildir. Kadınlarımızın hak ettikleri noktalara gelebilmesi için onlara fırsatlar yaratarak çalışmalara devam etmeliyiz dedi.

 

Protokol konuşmalarının ardından Kahta Kaymakamlığı ve İl Sosyal ve Hizmetler Müdürlüğünce düzenlenen, Adıyaman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yard. Doç Dr. Nuray Ergün, Kahta Devlet Hastanesi Psikiyatri Doktoru Aysun Kalenderoğlu, Avukat Ümran Günaydın ve İl Müftülüğü Vaizesi Selda Kılıç’ın konuşmacı olarak katıldıkları  “ Türkiye’de Kadının Durumu, Şiddet ve Şiddetin Önlenmesi adlı Panele geçildi.

 

Panelistler, Dünyada ve ülkemizde kadına yönelik şiddeti ekonomik, bilimsel ve dini yönden ele alarak,  çağdaş bir ülke olmak için şiddetin, mutlak suretle toplumun her kesiminden yok edilmesi ve kaynağında kurutulması gerektiğini vurguladılar. Panel sonrası Vali Ramazan Sodan ve beraberindeki heyet Kahta Halk Eğitim Merkezine geçerek , Kahtalı kadınların el emeği göz nuru eselerinin yer aldığı serginin açılışını yaptı. 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP