DOLAR 18,1301 0.05%
EURO 18,0542 -0.16%
ALTIN 1.016,60-0,12
BITCOIN 3881750,17%
Adıyaman
35°

AÇIK

04:39

İMSAK'A KALAN SÜRE

Valilik, Adıyaman Turizmi için hiçbir şey yapmıyor!

ABONE OL
13 Şubat 2006 14:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adıyaman’da Bugün Gazetesinde manşetten yayınlanan  Valilik, Adıyaman Turizmi için hiçbir şey yapmıyor! yazısını aynen yayınlıyoruz.

 Valilik, Adıyaman Turizmi için hiçbir şey yapmıyor!


 


*Tütüne konulan kotadan sonra zor günler yaşayan köylü ve esnafın umudunu bağladığı Adıyaman turizminin canlandırılması için ciddi tedbirlerin alınmaması tepkilere neden oluyor.


*Dünyanın 8. Harikası olarak tanınan ve dünya kültür mirası arasında yer alan Kommagene Krallığına ait  önemli tarihi eserlerin bulunduğu Nemrut Dağı yolunun 35 yıldır bitirilmemesi turizmin canlanması için büyük bir eksiklik olarak görülürken, bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Adıyaman’da bulunan Cendere, Perre gibi turistik ve tarihi değerlerin yanında bir çok tarih ve kültür hazinesinin halen yeterli bir şekilde tanıtılmaması valiliğin turizm konusunda yetersiz kaldığını gösteriyor. Yaklaşık 35 yıldır, doğru dürüst bir yola kavuşturulmayan tarihi Nemrut Dağı’nın yolu için köklü tedbirleri alınmazken, dünyaya mal olmuş Pere Antik Kentinin kazı çalışmaları da bir plan ve proje içerisinde yürütülmemesi, kardeş kent olan Zeugma  gibi turizme kazandırılmamasına da bir anlam verilemiyor.


*Halktan kopuk göstermelik festivallerin ilin turizmine bir katkı sağlamadığı ileri sürülürken, bundan böyle yapılacak festivallerin halka mal edilmesi, sivil toplum örgütleriyle koordineli olarak yapılmasının yararlı olacağı belirtiliyor.


*Turizme son 3-4 yıl içerisinde kazandırılan ve son 3 yılda turist sayını 70-80 binden 450-500 binler çıkaran Mardin ilindeki turizm gelişmeleri takdirle karşılanırken, Adıyaman’da yeterli aşamaların kaydedilmemesi, Valiliğin geniş ve büyük düşünmemesinden kaynaklandığı ileri sürülüyor.


*Bir çok bölgede günden güne gelişen ve halkın umudu olan turizm gelirlerinin artırılması için kent içerisinde çeşitli cazibe merkezleri oluşturulup, yerli ve yabancı turistlere uğrak mekanlar hazırlanırken, ilimizde bu tür yerlerin olmaması büyük eksiklik olarak kabul edilip, yılan hikayesine dönen Tuz Hanı’nın bugüne kadar turizme kazandırılmaması da büyük tepkiler yol açıyor.


*Yurttaşlar, bir takım Avrupa Birliği ve Dünya Bankası fonları varken, Adıyaman turizminin bugüne kadar bunlardan yeterli derecede  yararlanılmamasının büyük eksiklik olduğu vurgulanarak; biran önce Adıyaman turizminin  gelişmesi ve yurtiçinde ve yurtdışında yeterli şekilde tanıtılması için, bu konuda deneyimi olan ve akademik kariyeri olan profesyonel insanlardan yaralanılarak, kısa ve uzun vadeli projelerin geliştirilip hayata geçirilmesi gerektiğini belirtiyorlar.


*Gelen yerli ve yabancı turistlerin Adıyaman esnafına faydası olabilmesi için cazibe merkezlerinin biran önce yapılmasını isteyen esnaf, ve sanatkarlar ‘gelen turistin yüzünü bile göremiyoruz. Evlerimizde analarımız, bacılarımız ve kızlarımızın göz nuru alın teriyle meydana getirdiği elişleri ile kültürümüzün önemli bir parçası olan halı ve kilimleri toplu halde satıp, sergileyebileceğimiz mekanlar oluşturulursa bunun hem aile ekonomisine büyük faydası olacak hem de ilin tanıtımına büyük katkı sağlayacaktır” diyorlar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP