DOLAR 17,9565 0.45%
EURO 18,5902 0.91%
ALTIN 1.035,390,55
BITCOIN 4442953,94%
Adıyaman
37°

AÇIK

17:06

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

YADER’den Morolu Yetimler Şefkat

YADER’den Morolu Yetimler Şefkat

ABONE OL
10 Aralık 2012 11:14
YADER’den Morolu Yetimler Şefkat
0

BEĞENDİM

ABONE OL

hHH Moro (8)Dünyanın birçok ülkesinde yaptıkları yardımlarla mazlumların sesi olan İHH gönülleri, bu defa Moro ülkesinde yaptıkları yardımlarla insanların gönüllerini fethettiler.

Adıyaman İnsani Yardım Derneği (YADER) Başkanı ve İHH Gönüllüsü Remzi Akkuş, İHH tarafında Moro ülkesinde yaptıkları yardımları gazetemize değerlendirdi.
“Bir dönemler Moro ülkesi Türkiye’deki bütün Müslümanların dışında camilerdeki hocalarımızın vaazlarında, hutbelerinde ve hiç dillerinden düşmeyen Filistin, Eritre, Bosna, Çeçenistan gibi ülkelerden biriydi” diyen YADER Başkanı ve İHH Gönüllüsü Remzi Akkuş,  “Ancak bu günlerde birçok İslam coğrafyasında yani Filistin, Çeçenistan, Arakan, Suriye, Irak, Afganistan, Moro reel bakış açılarına kurban edilmiş durumda” dedi.
Moro’daki Müslümanların dinleri için Hıristiyanlar tarafından soykırıma uğratıldığını ifade eden YADER Başkanı
ve İHH Gönüllüsü Remzi Akkuş sözlerine şöyle devam etti; “Orada çok büyük zulümler yapılıyor. O topraklarda hala Osmanlı adına hutbeler okutuluyor ve Osmanlının torunları bulunuyor. Bu yakınlıktan dolayı bizlerden yardım bekleyen Moro’lular, dinleri için açlığa, sefalete, yokluğa terk edilmiş bir ümmetler. Yaklaşık 40 yıldır Filipin hükümeti ile silahlı mücadele veren Moro’lu mücahitler bugüne kadar 100 binlerce şehit vermesine rağmen hiçbir zaman manevi değerinden ödün vermemişler. Ve mücadelelerine devam ediyorlar, bunun da karşılığını bu günlerde Filipin hükümeti ile yapılan antlaşma ile almışlar. İHH’nın 2012 kurban organizasyonunda 5 kişilik bir ekiple Moro’lu Müslüman kardeşlerimizle yapılan bu anlaşmanın sevincine ortak olduk. Yapılan anlaşma Moro’lu Müslümanların yüzlerinde bir nebzede olsa belli ediyordu. Bizlerde bu kurban bayramında Moro’lu Müslümanların yaşadığı bu sevinci bir arada yaşadık. Aynı zamanda Moro’daki Müslüman kardeşlerimiz ile birlikte bayram namazında saf tuttuk, namazımızı kıldık. Ve Moro’lu Müslüman kardeşlerimizin çifte bayramını kutladık. Moro İslami hareket cephesi lideri Hacı Murat İbrahim ile buluşarak bayramlaşmıştık. Moro halkı haklı bağımsızlık mücadelesini yaklaşık 1,5 saatlik sohbetimiz esnasında bizlere anlattı.”
hHH Moro (4)“Türkiyeli iş adamlarının bölgemize yatırım yapmasını istiyoruz”
Moro’lular ise İHH gönüllülerine şöyle konuştu; “Yıllarca verilen bu mücadeleden sonra artık halkımızın din eğitimini, kültürünü, örf adetlerini, toplumun ve ailenin inşasını, ülkenin alt yapısını, eğitimini, sağlığını, barınmasını ve benzeri ihtiyaçlarını gidermek için çalışacağız. Bu bağlamda özelikle Türkiyeli iş adamlarının bölgemize yatırım yapmasını istiyoruz.”
Bölgeye yatırımlar yapacak iş adamlarına yardımcı olmak üzere gözlemciler göndererek keşif yapılması gerektiğini savunan Başkan Akkuş, “Moro’da öncelikli olarak konut, altyapı, eğitim, sağlık, gıda, ulaşım, iletişim ve gıda alanında çok acil yatırımlar yapılması gerekiyor. Bu coğrafyayı ve insanlarını yeni bir sömürge olarak misyonerlere ve batılılara bırakmak için Müslüman iş adamlarının bu bölgeye ivedilikle el uzatılması gerekiyor. Öte yandan farklı bölgelerde kesilen kurbanları Müslümanların yaşadığı kamplarda ikamet eden yoksul ve yetim ailelere dağıttık. Müslümanlar dağıtılan kırmızı eti sadece yılda bir defa yediklerini söylemişlerdi. Moro’lu Müslümanlar yılda bir defa İHH’nın vekaletiyle kurban bayramında organize ederek dağıttığınız etleri yiyebilmekteler. Türkiye’nin çeşitli illerinden ve Bursa’dan yardım yapan İHH gönüllülerinin yapmış olduğu yetimhanede çocuklar kalmakta. Bu yetimhaneyi ziyaret ederek, çocuklara kırtasiye yardımında bulunduk” ifadelerini kullandı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP