DOLAR 18,0876 0.04%
EURO 18,1625 -0.57%
ALTIN 1.015,73-0,51
BITCOIN 384976-1,30%
Adıyaman
37°

AÇIK

16:59

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Yavuz Selim Matematik Projesinde İddialı

Yavuz Selim Matematik Projesinde İddialı

ABONE OL
7 Mayıs 2008 13:16
Yavuz Selim Matematik Projesinde İddialı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Haber-Foto:Metin Harıkçı
projeyarismasi“Eşkenar Üçgenin Çembere Gizemli Yolculuğu” Adlı Proje İlimizi ve Bölgemizi Ankara’da Türkiye Şampiyonasında temsil edecek”

 

Öğrencileri Matematik ve Fen Bilimleri alanlarında yaratıcılığa teşvik etmek ve öğrencilerin gizli kalmış yeteneklerinin desteklenerek geliştirilmesine ortam hazırlamak için başlatılan Matematik ve Fen Bilimleri Proje çalışmasında Adıyaman Yavuz Selim İlköğretim Okulu 8-C sınıfı öğrencisi Cihat Üstün’ün hazırladığı Matematik Projesinde dereceye girdi.

TUBİTAK ve Bakanlık tarafından da desteklenen proje yarışmasında elde etmiş oldukları dereceden dolayı oldukça mutlu olduklarını ifade eden Matematik Öğretmeni Orhan Sözer; “Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından öğrencilerin Araştırma ve Geliştirme kabiliyetlerini geliştirmek amacıyla bir yarışma düzenlemişlerdi. 8-C sınıfı öğrencimiz Cihat Üstün benimle görüşerek bir proje üzerinde çalıştığını ifade etti. Proje çalışmasını tamamladıktan sonra kendisiyle birlikte üzerinde inceleme yaptık. Eşgen, Üçgen ve Çember arasında  Daire arasında bir bağlantı olabileceğini düşündü ve hazırladığı proje de bunu başardı. Adıyaman ilinde oluşturulan komisyon yaptığı çalışma ve değerlendirme neticesinde ilimizdeki okullardan yapılan proje başvurularından 73 tanesini Elazığ ilindeki Bölge Çalışma Grubuna gönderilmesini uygun görmüştü. Bölge çalışma grubunca ilimizin de içinde bulunduğu Bingöl, Diyarbakır, Elazığ, Malatya, Mardin, Şanlıurfa ve Tunceli illerinden gelen toplam 255 proje Bölge Bilim Kuruluna teslim edilmiştir. Bölge Bilim Kurulu ise bu projeler arasından 58 Fen Bilimleri ve 33 Matematik olmak üzere toplam 91 projenin Bölge ilinde sergilenmesini uygun görmüştür. Bu değerlendirme sonucunda bölge merkezinde yapılacak sergi için davet edilecek projeler belirlemiştir. Okulumuz öğrencisinin hazırlamış olduğu ‘Eşkenar Üçgenin Çembere Gizemli Yolculuğu’ adlı proje 33 proje arasından ilk üçe girmeye hak kazandı. İleriki tarihte dereceye giren projeler Ankara da yapılacak olan Türkiye proje yarışmasında okulumuzu, ilimizi ve bölgemizi temsil edecek. Öğrencimize bu başarılı çalışmasından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

            Matematik gibi önemli bir branşta öğrencilerinin hazırlamış olduğu projenin gerek ilde ve gerekse de bölgede dereceyi girdiğinden dolayı oldukça mutlu olduğunu ifade eden okul müdürü Bekir Tunç; “İlköğretim Öğrencilerine Yönelik Matematik ve Fen Bilimleri Proje çalışması ülkemizin ihtiyaç duyduğu geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek, yetenekli çocuklarımıza sahip çıkmak, bilimsel amaçlı yarışma ve benzeri etkinlikleri ülke çocuklarımızı erken yaşlarda keşfedip var olan yeteneklerini geliştirmek, gerekli desteği vererek onlara araştırmacı bir ruh kazandırmak amacıyla örenci merkezli eğitim anlayışı esas alınarak MEB ve TÜBİTAK işbirliğinde ülke genelinde yaygınlaştırılmıştır. Bu çalışma 2007-2008 eğitim öğretim yılında ilköğretim kategorisinde, ülke genelinde 81 ilde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarının 6,7 ve 8. sınıflarına yönelik olarak gerçekleştirilmiştir. Bu proje çalışması Matematik ve Fen Bilimleri alanlarını kapsamaktadır. Amaç ise öğrencileri Matematik ve Fen Bilimleri alanlarında yaratıcılığa teşvik etmek, öğrencilerimizin gizli kalmış yeteneklerinin desteklenerek geliştirilmesine ortam hazırlamak, ülkenin geleceğini yönlendirecek, bilimsel alanlarda özgün ve farklı düşünceler ortaya koyabilen özgüveni gelişmiş bireyler yetiştirilmesine katkıda bulunmaktır. Bu kapsamda okulumuz 8-C sınıfı öğrencisi Cihat Üstün’de okulumuz Matematik öğretmeni Orhan Sözer ile görüşüp kendisi de bir proje hazırlamak istediğini söylemiş ve neticesinde yaptığı çalışma sonucunda ‘Eşkenar Üçgenin Çembere Gizemli Yolculuğu’ adlı projesini hazırlamıştır. İl bazında dereceye giren bu proje daha sonra bölge bazında yapılan yarışmada da 33 proje arasından ilk üçe girerek okulumuzu, ilimizi ve bölgemizi Ankara’da yapılacak olan Türkiye Proje yarışmasında temsil edecektir. Öğrencimizi ve Öğretmenimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP