DOLAR 17,8682 -0.03%
EURO 18,4596 0.07%
ALTIN 1.033,34-0,01
BITCOIN 4281893,40%
Adıyaman
34°

AÇIK

04:22

İMSAK'A KALAN SÜRE

Yazıklar Olsun Bu Memlekete!

Yazıklar Olsun Bu Memlekete!

ABONE OL
5 Nisan 2013 17:15
Yazıklar Olsun Bu Memlekete!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

805384 11Talihsiz kent Adıyaman’ın zenginleri de ile sahip çıkmıyor. Yapılan araştırmaya göre Türkiye’de hayırlarla yapılan okul, cami veya yurt gibi inşaların en az bulunduğu illerin başında Adıyaman’da yer alıyor. Besni’ye yaptıklarıyla adını Türkiye’de hayırseverler sınıfına koyan Erdemoğlu ailesinin yanından bile geçemeyen Adıyamanlı işadamları ‘Yazıklar Olsun’ dedirtiyor.

    

Allah vergisi onlarca değere sahip olan Adıyaman’ın içinde bulunduğu talihsiz durumu tarif etmek için önceki sayılarında onlarca farklı haber yaptı.

Siyasisinden, hükümetinden muhalefet partisine, yerel yönetiminden bazen de halkına kadar suçlu olan herkesi Adıyaman’ın menfaatleri uğruna eleştiren gazetemizin bu sayısındaki hedef: İşadamları.

Adıyaman’dan kazandıkları milyon TL’leri bazen büyük şehirlerde, bazen de yurt dışında harcayan zenginlerimizin bu ile ne verdiklerinin hesabı irdeleyeceğiz bu hafta…

“Hepsini toplasak, bir Erdemoğlu etmez”

“Adıyaman’ın zenginlerine, para yakışmıyor” diyerek konu ile ilgili tepkisini dile getiren Adıyamanlılar, “İldeki işadamlarının hepsini toplasak, hayır konusunda bir Erdemoğlu bile etmezler. 80 bin nüfuslu Besni’den ilçeyi ihya edecek bir işadamı çıkmış ama il merkezi 300 bine, toplamı da 600 bine yaklaşan bir nüfusa sahip olan Adıyaman’da hayır işlerine imza atacak bir işadamının çıkmaması bu ilde para kazanan, para babalarının ayıbıdır. Yazıklar olsun hepsine” diyerek tepki gösterdiler.

Adıyamanlılar ayrıca, “Başka illerde, para kazandıkları memleketi bir yana bırakın, işletmesi bulunmasa bile doğup-büyüdüğü topraklara ya babası veya annesi adına yada kendi adına bir okul, bir cami yada bir yurt yaptıran işadamına Adıyaman’da maalesef rastlanmıyor” diyerek yaşananlar hakkındaki sıkıntılarını dile getirdiler.

Ne bir okul, ne de bir cami…

İlimizde bulunan okulların tamamına yakınının devlet desteği ile küçük bir kısmının da ülkenin önde gelen zenginlerinin kendi isimlerine kurdukları vakıflar tarafından yapıldığı bildirildi. İlimiz sınırları içerisindeki camilerde de aynı örnekler gösterilebilir.

Adıyaman’ın zenginlerinin bu duyarsızlıkları geçmişten bu yana süregelmiş bir durum. Zenginliği Türkiye sıralamasında hatırı sayılır seviyelerde bulunan ilimiz zenginlerinden bazılarının, Bakana karşı söz vermesine rağmen söz verdiği okul veya camiyi yaptırmadığı ilde bilinen açık bir gerçek.

Adıyamanlı zenginlerin bu duyarsız tavrı gelen-giden birçok yöneticinin de şikayet konusu oldu.

Erdemoğlu ailesi örnek alınmalı

Kendi memleketlerine yapılan yardımlar, o işadamının memleketine olan sevgisini ve milliyetçiliğini ortaya koyuyor. Besnili olan Erdemoğlu ailesinin Besni ilçesinde yaptığı hayırlar, Adıyamanlı işadamlarına model olacak cinsten.

Erdemoğlu ailesi tarafından sadece Besni ilçesinde; yurttan okula, camiden sağlık ocağına, parktan yoksul ailelere gıda yardımına, eğitim kompleksinden çeşitli kurumlara önemli desteklere kadar birçok şey yapılmış.

İşte Adıyamanlı işadamlarının örnek almasını dilediğimiz Erdemoğlu ailesi modelinin, Besni ilçesi başta olmak üzere yaptığı bütün yardımlar: Besni Erdemoğlu Cami yapımı, Besni Mehmet Erdemoğlu Erkek Öğrenci Yurdu, Besni Selvi Erdemoğlu Kız Öğrenci Yurdu, Besni Mehmet Erdemoğlu Sağlık Ocağı, Besni Selvi Erdemoğlu Ana Çocuk Sağlık Merkezi, Besni Gülsüm ve İbrahim Erdemoğlu Çocuk Parkı, Besni Korupınar ve Pınarbaşı Camilerine minare, Besnili üniversite öğrencilerine burs, Besnili fakir fukaraya yardım, Besni Beşiktarla Mezarlığına köprü, Besni İlçe Emniyet Müdürlüğüne otomobil, Besni Pınarbaşı Mahallesi köprüsünün onarımı, Besni’deki Çat, Sarhan, Pınarbaşı ve Çarşı Camilerinin tuvaletinin yapımı, Besni Öğretmenevi, Keysun, Köseceli ve Müftülüğe birer adet bilgisayar, Besni Mehmet Erdemoğlu Mahalle Konağı, Besni Ali Erdemoğlu Mahalle Konağı, Van’da 1 lise,Adıyaman Üniversitesi bünyesinde Besni’ye Fakülte ve Komleks  (içinde yurt binası, Meslek Yüksek Okulu, spor alanları ile sosyo kültürel faaliyetlerin birarada toplanacağı çok amaçlı bir eğitim kompleksi), Gaziantep’e üst geçit, Besni Gülüsüm İbrahim Erdemoğlu İlk Öğretim Okulu, Gaziantep’e 4 okul, Besni’ye 40 milyon TL’lik fabrika (500 kişilik istihdam) yapımına başlandı ve Besni Gülsüm Erman Kız Öğrenci Yurdu.Besni’deki bütün camilerin halılarının değişmesinin yanında Türkiye’de birçok camini halıları Erdemoğlu ailesi tarafından ücretsiz değiştirilmiştir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP