DOLAR 17,8666 -0.03%
EURO 18,4242 -0.09%
ALTIN 1.027,67-0,19
BITCOIN 4341315,71%
Adıyaman
34°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yeni Çevre Düzeni Planı İle Adıyaman’ın Vizyonu Değişecek

Yeni Çevre Düzeni Planı İle Adıyaman’ın Vizyonu Değişecek

ABONE OL
24 Mart 2013 13:00
Yeni Çevre Düzeni Planı İle Adıyaman’ın Vizyonu Değişecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

demtvalAdıyaman’ın yeni Anayasa’sı olarak da tanımlanabilecek ve ilimizin geleceğini etkileyerek, gelişimine büyük katkı sağlayacak olan 1/100 Bin Ölçekli Çevre Düzeni Planı ile ilgili teknik bilgilendirme toplantısı, Vali Mahmut Demirtaş Başkanlığında ilgili kurum ve kuruluşların katılımı yapılarak, planın içeriği ve karşılaşılan sorunlar masaya yatırıldı.

Vali Mahmut Demirtaş Başkanlığında yapılan toplantıda Adıyaman-Şanlıurfa ve Diyarbakır Planlama Bölgesi 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı ilgili olarak Çevre Düzeni Planının yasal çerçevesi ve karşılaşılan sorunlar ve yapılması gerekenler ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Toplantıda, 1/100.000  Ölçekli Çevre Düzeni Planı ile ilgili Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından Planlamanın Genel İlkeleri, Temel Esasları ve Planlama Yaklaşımları Neler olmalı başlıklı bir sunum yapıldı.

Adıyaman’ın geleceğini etkileyecek olan 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planıyla ilgili önümüzdeki günlerde ilimizdeki bütün belediyelerin, kamu ve sivil toplum kuruluşları ile ünlü Çevre ve Şehir Plancısı Semra Kutluay’ın katılımı ile geniş kapsamlı bir toplantı yapılacağını ve bu toplantıda alınan görüş, fikir ve eleştirilere göre kamu, kurum ve kuruluşlarımızın teknik elemanlarının çalışmalarını buna göre yerine getireceğini vurgulayan Vali Mahmut Demirtaş, “Adıyaman’ın gerek dünya gerekse Türkiye’deki değişimler çerçevesinde yeniden vizyon belirlemeye ihtiyacı vardır. İlimizin ekonomik gelişim sürecinde sektörel hedeflerindeki değişimin yeniden değerlendirilmesi amacıyla böyle bir çalışmaya ihtiyaç bulunmaktadır” dedi.

Böyle bir çalışma yapılmasının Adıyaman’ın gelişimine katkıda bulunacağını, yeni strateji ve plan kararlarının üretilmesinde önemli bir rol oynayacağını belirten Vali Demirtaş, “Bu plan, bölge plan karalarına uygun olarak konut, sanayi, tarım, turizm, ulaşım gibi yerleşme ve arazi kullanılması kararlarını belirleyen plandır. 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planı ile Adıyaman’da sürdürülebilir, yaşanabilir bir çevre yaratılması, tarımsal, turistik ve tarihsel kimliğinin korunması ve Türkiye’nin kalkınma politikası kapsamında sektörel gelişme hedeflerine uygun olarak belirlenen planlama ilkeleri doğrultusunda sağlıklı gelişmenin ve büyüme hedeflerinin sağlanması amaçlanmaktadır”dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP