DOLAR 17,9626 0.26%
EURO 18,2784 0.12%
ALTIN 1.018,35-0,34
BITCOIN 421149-1,62%
Adıyaman
38°

AÇIK

20:08

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Yılmaz; “Öğretim Üyelerinin Tam Gün Statüsünde Çalışması Gerekiyor”

Yılmaz; “Öğretim Üyelerinin Tam Gün Statüsünde Çalışması Gerekiyor”

ABONE OL
13 Mart 2010 11:52
Yılmaz; “Öğretim Üyelerinin Tam Gün Statüsünde Çalışması Gerekiyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

dekan (1)Adıyaman Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı V. Prof. Dr. Sezai Yılmaz Tıp Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajda, tıp fakültelerinin önemine değinerek fakültelerin istenen düzeye geçmesi için öğretim üyelerinin tam gün statüsünde çalışması gerektiğine vurgu yaptı.

Yılmaz, mesajda tıp fakültelerinde görev yapan öğretim üyeleri, eğitim, araştırma ve sağlık hizmeti vermekle yükümlü olduğunu söyleyerek, “ Tıp fakültelerinin istenen düzeyde eğitim, araştırma yapabilmeleri ve sağlık hizmeti sunabilmeleri için öğretim üyelerinin tam gün statüsünde çalışması gerekmektedir. Ancak hekimlerin özlük haklarının korunması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi zorunludur. Sağlık Politikaları oluşturulurken tıp fakülteleri açısından aşağıdaki noktalar göz önüne alınmalıdır:

1. Öğretim üyeleri, ülkemizde gelecek nesillerin sağlığından sorumlu olacak hekimlerin yetişmesine, etik ve ahlaki değerlerin, araştırma becerilerinin oluşmasına doğrudan katkıda bulunarak, belki de Türkiye’deki gelecek 30 yılın sağlık sistemini etkilemektedir. Bu fonksiyon tıp fakültesi öğretim üyelerini diğer kamu hastaneleri ve özel hastanelerde çalışan hekimlerden ayırmaktadır.

2. Tıp fakültelerindeki hekimlerin eğitim ve sağlık hizmetinin yanında, bilime giderek artan katkıları da akılda tutulmalıdır. Ülkemizde yapılan bilimsel yayınların çok büyük bir kısmı tıp fakültelerine aittir.

3. Hekimlerin özlük hakkı korunarak, maaşlarının tatmin edici ve gerçekçi noktalara yükseltilmesi gereklidir. Tüm mesainin kuruma gönül rahatlığı ile verilmesi, öğretim üyesine yakışır bir temel maaş ve performansına göre değişen ve sınırlandırılmamış bir döner sermaye katkı payı verilmesi ile mümkündür.

4. Döner sermaye gelirlerinin iyileştirilmesi şarttır. Gerçekçi rakamlardan uzak olan bütçe uygulama talimatı fiyatları ile oluşan üniversitelerin döner sermaye gelirleri ile hastanelerin tüm masraf ve ihtiyaçlarının karşılanması, bilimsel araştırmaya fon ayrılıp kalan para ile öğretim üyelerine performanslarına göre yeterli düzeyde ek ödeme yapılması gerçekçi ve olanaklı görülmemektedir.

5. Üniversitede çalışan öğretim üyelerinin, kendi kurumlarında özel hasta bakması ve özel ameliyat yapmasını yasaklamak hekimlerin mesleki hak ve özgürlüklerini kısıtlamaktadır. Akılcı bir düzenleme ile öğretim üyelerinin rutin uygulamalara katılımı ile orantılı olarak, özel uygulamalarına olanak tanınması, tam gün yasasının, üniversitelerde başarı ile uygulanabilmesinin olmazsa olmaz şartıdır.

6. Öğretim üyelerinin tam gün çalışma prensibi ile eğitime ve sağlığa katkılarının daha fazla olacağı tespiti doğrudur. Aynı doğru yaklaşım, maaş ve döner sermaye limitlerini belirlemede, öğretim üyelerinin bu konuma nasıl geldiklerini, eğitim ve sağlıktaki vazgeçilemez katkılarını en iyi şekilde değerlendirerek gösterilmelidir.

7. Ülkemizde önümüzdeki yıllarda gereksinim duyulacak uzman hekim sayılarının başta tıp fakülteleri olmak üzere ilgili kurumlar ve uzmanlık dernekleri temsilcilerinden oluşacak kurullar tarafından gerçekleştirilecek çalışmalar doğrultusunda planlanması son derece akılcı bir uygulama olacaktır. Bu vesile ile tüm hekimlerimizin ve sağlık çalışanlarının Tıp Bayramı’nı kutlarken Çanakkale’de şehit düşen tıbbiyelileri bir kez daha anıyor, onların gösterdiği cesareti, devrimci ruhu ve milliyetçiliği her zaman devam ettireceğimize biz Türk hekimleri olarak söz veriyoruz.”dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP