DOLAR 17,8652 -0.03%
EURO 18,4393 -0.03%
ALTIN 1.025,45-0,41
BITCOIN 4354176,11%
Adıyaman
34°

AÇIK

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Yüzde 100 Yerli Türk Sporu Hemsball Adıyaman’da

Yüzde 100 Yerli Türk Sporu Hemsball Adıyaman’da

ABONE OL
19 Mart 2013 10:18
Yüzde 100 Yerli Türk Sporu Hemsball Adıyaman’da
0

BEĞENDİM

ABONE OL

IMG 2948Cengiz Topel İlköğretim Okulu Beden Eğitimi Öğretmeni Cengiz Özkan tarafından yüzde 100 Türk sporu olan hemsball sporunu Adıyaman getirdi.

Hemsball sporunu ilk kademe okullarına tavsiye ettiklerini ifade eden Cengiz Topel İlköğretim Okulu Beden Eğitimi Öğretmeni Cengiz Özkan, hemsball branşının Herkes İçin Spor Federasyonu tarafından Türkiye’nin gündemine getirildiğini hatırlatarak, “Adıyaman’da bu spor branşını Herkes İçin Spor vasıtasıyla tanıtarak yaygınlaştırmayı amaçlıyoruz.
IMG 2929Bu nedenle bu sporu yaygınlaştırmaya ilk olarak Cengiz Topel İlköğretim Okulumuzla başladık. Hemsball sporunun her yerde oynanabilecek bir spor branşı olduğuna dikkat çeken Özkan, “İnsana hoşça vakit geçiren, dikkat ile sinir koordinasyonunu sağlayan, değişik ve güzel bir spor. Herkes bu sporu kapalı mekânlarda, iş yerlerinde, sınıflarda, bürolarda ve ofislerde yaparak stres atabilir. Çok basit malzemesi ve kuralları olan hemsball oynanması zevkli spor. Hemsball oyununa ilgi gösterenlere destek olacağız.” diye konuştu.
Hemsball oyununun, beynin ürettiği komutların, el ve ayak koordinasyonuyla uygulanarak sayıya dönüştürülen zevkli eğlenceli ve keyif alınan bir oyun olduğuna işaret eden Cengiz Topel İlköğretim Okulu Beden Eğitimi Öğretmeni Seval Atalay ise şöyle devam etti: “Bunu el ve ayak koordinasyonunu yapabilen 3’den 93’e her insan oynayabilir. Hemsball topunu zıplatabilen düz ve sert zeminlerde açık ve kapalı alanlarda minimum 1,5 metre maksimum ise 4 metre alanda oynanabiliyor. Hemsball spor branşı okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin psikomotor gelişimlerini destekleyerek, zihinsel koordinasyonu sağlar. Denge, odaklanma ve konsantrasyon gelişimi sağlar. Refleksleri geliştirir. Aile bireylerine ve topluma spor bilinci ve esneklik kazandırır. Yaşlıların fiziki aktivitelerini arttırarak sağlıklı yaşamlarına destek olur şeklinde konuştu. 
IMG 2953Hemsball Nasıl Oynanır?
Hemsball, top zıplatabilen düz ve sert zeminlerde (asfalt, beton, parke, fayans v.b.) açık ve kapalı alanlarda oynanabilen bir oyundur. Minimum 1.5 metre, maksimum 4 metre alanda oynanabilir. En az 2, en çok 4 kişi ile oynanır. Her oyuncu, kendine ait 42×30 cm’lik alan içine girer. Her oyuncu 4×35 cm’lik şeridi içine girdiği alanda çömelerek tek eli ile paralel olacak şekilde yerleştirilir. Hangi oyuncunun ilk olarak başlangıç vuruşunu kullanacağı yazı tura ile belirlenir, kaybeden kişi oyuna başlar.Yazı turadan evvel oyunculara karşılıklı ısınmaları için 5 dakikalık bir süre tanınır. Süre bitiminde yazı tura atılır ve oyun başlar. Her set 12 sayıdan oluşur. 5 set üzerinden oynanır. 3 seti alan kazanır. Sayı kazanan servis atma hakkına sahip olur. Sayılar 11-11 olursa set 13’e uzar ve 2 fark olana kadar devam eder. Her setten sonra yer değiştirilir. Top mutlaka halka içerisine değip sektikten sonra oyuncuların önünde bulunan 4×35 cm’lik şeridi geçmek zorundadır. Şeridi geçen topu karşı oyuncu ikinci bir defa yere düşürmeden ve ayak bastığı 42×30 cm alanında ayaklarını çıkartmamak şartı ile topu tutacaktır, tutamadığı takdirde bir sayı kaybeder. Top halka içerisine değmez ise atan oyuncu bir sayı kaybeder. Top orta zeminde bulunan halkanın herhangi bir yerine çarpar ise bir sayı kaybeder. Oyuncu topu hızlı bir şekilde çemberin içine atıp karşı oyuncu ellerini havaya kalkmış pozisyonda topu yakalayamıyorsa atış geçersizdir. Aynı şekilde bir sayı kaybeder. Top çember içerisine değdikten sonra 4×35 cm’lik şeridin önüne veya şeride değer ise atan oyuncu bir sayı kaybeder.
IMG 2944

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP